Walcowanie gwintów – co to właściwie jest?

1 marca 2021 by Brak komentarzy

Według powszechnych informacji, gwinty są pewnego rodzaju naruszeniami struktury, które robi się na powierzchni walcowej lub stożkowej, zarówno na zewnątrz przedmiotu, jak i wewnątrz. Wbrew obiegowej opinii ich odpowiednia produkcja nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto zapoznać się z jedną z najbardziej skutecznych metod wytwarzania gwintów. 

Czym jest walcowanie gwintów?

Walcowanie gwintów, bo o tej czynności mowa, to metoda przeprowadzana na zimno. Polega na obróbce plastycznej konkretnego przedmiotu przy pomocy specjalnych głowic. Walcowanie gwintów wykonuje się na bocznych powierzchniach wszelkich okrągłych części. 

Zalety tej technologii

Korzyści płynących z tego rozwiązania jest wiele. Pośród nich wyodrębnić można na przykład szybkość oraz skuteczność działania, jak również w miarę niskie koszty w porównaniu do innych metod wytwarzania gwintów. Gwarantuje również znaczną trwałość wszelkich obrobionych części. W dodatku, o ile urządzenie służące do wałkowania jest w pełni sprawne, to gwarantuje idealny, niezmienny kształt wszystkich wytworzonych gwintów. Wszystko to przekłada się na fakt, że zdecydowanie warto skorzystać z tej metody produkcji. 

Być może zainteresuje Cię również temat: walcowanie blach