{Aranżacje wnętrz z roletami rzymskimi – minusy i zalety

29 marca 2022 by Brak komentarzy

Nowy posiadacz domu lub mieszkania cześniej czy później staje przed zasadniczym dylematem – jak wykończyć okolice okien? Wybór na rynku jest duży – od zwykłych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje drewniane i aluminiowe, aż po rolety rzymskie. Na pewno tego typu ozdoba okienna powinna pełnić funkcję nie tylko dekoracyjną, ale także osłaniać pomieszczenie przed zbyt intensywnymi promieniami słonecznymi, czy ciekawskim okiem przechodniów. Każda z opcji dostępnych w sprzedaży ma swoje wady i zalety. Dobór odpowiedniej zależny jest od aranżacji wnętrz, rozmiaru okna, możliwości finansowych. Jednym z najchętniej wybieranych opcji jest roleta rzymska, która robiona jest w wielu różnych typach, dzięki czemu jest wszechstronna i pasuje prawie w każdym wnętrzu. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są wady i plusy rolety rzymskiej? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie do naszego mieszkania? Gdzie można zamówić roletę rzymską?

Czym jest roleta rzymska?

Roleta rzymska jest ozdobą okienną wyjątkowo chętnie zamawianą przez posiadaczy domów i mieszkań. Jednoczy ona w sobie estetykę firan i praktyczność rolet zwijanych. To, co ją charakteryzuje, to efektywne marszczenia, które tworzą się przy podnoszeniu rolety do góry. Jest to bardzo efektowny element ozdobny. Rolety rzymskie dostępne są na rynku w kilku wersjach kolorystycznych, czy wielu wersjach tkanin. W zależności od surowca z jakiego są wyprodukowane, pełnią głównie funkcję dekoracyjną, albo zaciemniającą. Rolety rzymskie można dostać gotowe, bądź wyprodukowane na zamówienie, dzięki czemu można je dopasować prawie do każdego okna.

Rolety rzymskie – jakie posiadają minusy, a jakie zalety?

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie stały się bardzo popularne, mimo to jak każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i plusy. Do ich najważniejszych plusów należą przede wszystkim wyjątkowe walory dekoracyjne dzięki efektownym marszczeniom powstającym w czasie podnoszenia rolety. Co więcej można tu też wskazać dopasowanie prawie do każdego typu pomieszczenia – to dzięki urozmaiconemu wyborowi materiałów, oraz kolorystyki. Bezdyskusyjną korzyścią jest możliwość ich łatwego prania. Wystarczy je zdjąć i umieścić w pralce, co nie jest możliwe w przypadku zwykłych rolet okiennych. Tak wiele zalet, przyczynia się do tego, że można nimi przyozdobić każde wnętrze. Jak widać ten typ rolet posiada wiele plusów, a jakie są jego minusy? Przede wszystkim koszt. Rolety rzymskie, zwłaszcza te wytwarzanae na zamówienie w Warszawie nie należą do najtańszych rozwiązań. Co więcej rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia bardzo łatwo się kurzą, a po ich wypraniu mogą pojawić się nieestetyczne zagniecenia. Rolety rzymskie doskonale wyglądają się na niezbyt szerokich oknach. Na tych nietypowo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej pasującej do naszego wnętrza z pewnością trzeba rozważyć wszystkie minusy i zalety, i dobrać takie, które będzie dla nas najodpowiedniejsze.

Gdzie dobrze wyglądają rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są bardzo uniwersalne i doskonale wpasują się jako ozdoba wnętrz w domach, jak i firmach. Urozmaicony wybór kolorów sprawia, że mogą nadać wnętrzu elegancji, jak i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne. Rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które lubią tradycyjne firanki, ale również dla tych, które nie są przekonane do zwijanych rolet. Mogą być pięknym zdobieniem wnętrz w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, a także delikatnych pokoi dziecięcych. Doskonale sprawdzą się też w sypialni – wystarczy dopasować materiał, który skutecznie chroni przed promieniami słońca. Rolety rzymskie mogą także imitować zwykłą firankę – wystarczy wybrać właściwy materiał.

Rolety rzymskie – gotowe czy na wymiar?

Rolety rzymskie są dostępne zarówno gotowe – dla standardowych okien, jak i szyte na wymiar – dla nietypowych wymiarów. W przypadku rolet na wymiar wybór tkanin jest znacznie większy, aczkolwiek trzeba liczyć się również z większą ceną. Ważne, żeby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najpiękniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać ładnie, jeśli będzie zbyt wąska luba za szeroka. Kiedy rozwiązania gotowe nie pasują do naszego okna, nie należy oszczędzać – z pewnością lepiej zamówić roletę szytą na wymiar.

Tagi: