Biochemia krwi – co to jest?

22 kwietnia 2022 by Brak komentarzy

Biochemia to krwi to profesjonalne badanie które pozwala na zbadanie osocze uzyskane poprzez odwirowanie krwi, która została pobrana od pacjenta. Co to jest osocze? Składa się ono w głównej mierze z wody i rozpuszczonych w niej hormonów, enzymów, białek a także innych bardzo istotnych składników i substancji. Z tego powodu biochemia krwi jest w stanie idealnie pokazać jak działają szczególne układy.

Biochemia krwi – co nam pokazuje?

W trakcie biochemii krwi osocze podlega badaniu, które uzyskuje się odwirowując pozyskanej od pacjenta krwi z żyły. 

To badanie krwi potrafi w dokładny sposób przedstawić jak funkcjonują konkretne układy i pracują konkretne narządy. To badanie możemy wykonać używając czytnik mikropłytek.

Profile w badaniu biochemicznym krwi – sprawdź jakie są

Dla ułatwienia analizy danych i sprawniejszego  zdiagnozowania choroby takie badania podzielono na poniższe profile:

  • profil ogólny, oznacza się w nim: sód, potas, wapń, chlorki, fosfor, kwas moczowy, mocznik, kreatyninę, bilirubinę, AspAT, ALT, fosfatazę alkaliczną, GGT, albuminę, białko całkowite;
  • profil wątrobowy, w nim natomiast oznacza się: transaminazę alaninową asparaginianową (ALT i AspAT);
  • profil nerkowy, w którym oznacza się: sód, potas, mocznik, kreatyninę;
  • profil sercowy, z kolei w nim oznacza się: transaminazę alaninową (ALT) i asparaginową (AspAT), kinazę kreatynową (CK), dehydrogenazę mleczanową (LDH), potas;
  • profil tarczycowy,z kolei w nim oznacza się: hormony TSH i T4;
  • profil lipidowy, w nim natomiast oznacza się: cholesterol, trójglicerydy (TG), cholesterol HDL, cholesterol LDL;
  • profil kostny, w nim natomiast oznacza się: białko całkowite, albuminę, wapń, fosfor, fosfatazę alkaliczną;

Jesteśmy w stanie sporządzić jeszcze bardziej szczegółowe profile, czyli na przykład profil alergiczny, reumatyczny, profil dla kobiet w ciąży, dla dzieci bądź profil przedoperacyjny.

Normy badań biochemicznych – sprawdź jakie są!

Przeprowadzając badanie biochemiczne krwi każdy składnik oceniany jest z osobna ze względu na to, że dla każdego z nich opracowano normy a także sprawdza się korelacje takich składników ze sobą. Nie zapominajmy, że normy te mogą się nieco różnić w zależności od laboratorium, w którym wykonano badanie. Z tego powodu pacjent nie może samodzielnie poddawać analizie wyników badań. Jedynie lekarz jest kompetentny aby wyniki przeanalizować.

Co warto wiedzieć o biochemii krwi w trakcie trwania ciąży?

Nieinwazyjne badania prenatalne obejmują na przykład biochemiczne badania krwi. Te nieinwazyjne badania polegają na pobieraniu krwi kobiety w ciąży i zbadać w niej stężenia pewnych składników i substancji. Poziom niektórych substancji które są obecne we krwi przyszłej matki świadczy o określonych problemach z płodem. Połączenie badań biochemicznych kobiety w ciąży z jej wiekiem pomaga konkretnemu programowi komputerowemu obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia wad wrodzonych u płodu. To badanie krwi jest przesiewowe, oznacza to, że może je wykonać każda kobieta w ciąży. Niestety ale w Polsce przeprowadzenie tych badań jest  możliwe w ramach NFZ tylko i wyłącznie jeżeli lekarz ma podejrzenie co do wystąpienia poważnych wad letalnych płodu.

Warto też dodać że badania biochemiczne krwi u ciężarnych zależą od jej trwania:

  • test PAPP-A – przeprowadza się pomiędzy 10. a 14. tygodniem ciąży.
  • test potrójny –  powinno się wykonywać wykonać go pomiędzy 16. a 18. tygodniem ciąży.
  • test zintegrowany – jest to złączenie wyników testu PAPP-A w 11.–13. tygodniu ciąży wraz z testem potrójnych w 15.–20. tygodniu ciąży.