Ból kręgosłupa – co zrobić w takiej sytuacji?

17 września 2022 by Brak komentarzy

Zdarza się, iż w najmniej oczekiwanym momencie dopada nas przeszywający ból. Jeśli jest to ból, który nastąpił z przyczyn, które znamy, ponieważ np. mamy jakiś uraz sprzed lat lub skurcz mięśni po dużym wysiłku fizycznym wtedy nie musimy się nadmiernie obawiać. Ale jeżeli ból nie ma jednoznacznej, znanej nam przyczyny, bez znaczenia w jakim miejscu się pojawił, trzeba to sprawdzić. Szczególnie w momencie, gdy jest to ból głowy albo kręgosłupa. Drugie wymienione, zostały okrzyknięte “chorobą stulecia”, z powodu tego, iż prędzej czy później dotkną zdecydowanej części osób. Co robić gdy niewiadomo skąd dopadnie nas ból w kręgosłupie?

Powody bólu kręgosłupa

Każdy ból ma swoją przyczynę, którą trzeba rozpoznać, aby wdrożyć {odpowiednie|prawidłowe|kluczowe| środki zapobiegawcze albo leczenie. Najczęstsze powody, przez które odczuwamy ból w kręgosłupie to:
długotrwały stres
u kobiet – zbyt częste chodzenie na szpilkach
zwiększenie się masy ciała
brak dostatecznej aktywności fizycznej
nieprawidłowo postawa ciała
uraz w wyniku przebytego wypadku
podeszły wiek
Powodów może być bardzo dużo i w zależności od miejsca ich występowania, musimy usunąć czynnik, powodujący ból. Jeśli np. jest to nadwaga albo otyłość, konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety i zredukowanie wagi. Trudniej jest, jeżeli żaden z wymienionych wcześniej czynników nie miał miejsca w ostatnim czasie a pacjent w dalszym ciągu skarży się na dyskomfort. Bóle kręgosłupa mogą wystąpić w różnych jego odcinkach:
lędźwiowym
krzyżowym
szyjnym
piersiowym

Jak postępować w momencie, w którym, ból nas nie opuszcza?

Należy jak najszybciej pójść do lekarza i ustalić co dzieję się z naszym kręgosłupem. Lekarz przeprowadzi najlepsze badanie, ułatwiające zdiagnozowanie tego typu problemów – rezonans kręgosłupa. Dzięki temu badaniu, można zobaczyć wszystkie kręgi i trzony we wszystkich odcinkach kręgosłupa, a dodatkowo umożliwia zobaczenia rdzenia kręgowego. Po zapoznaniu się z wynikami badań lekarz wprowadza wszystkie działania, mające na celu uśmierzenie bólu albo całkowitą jego eliminację.

Jak prawidłowo dbać o kręgosłup?

Pierwsze i najważniejsze – aktywność fizyczna. Ruch to najbardziej istotna zasada utrzymania odpowiedniego stanu zdrowia, kształtowania postawy oraz wzmocnienia mięśni stabilizujących. Zdrowa dieta a także utrzymanie prawidłowej wagi, pomaga w odciążeniu kręgosłupa. Dodatkowo, jeżeli wykonujemy pracę przy komputerze lub posiadamy pracę siedzącą, pamiętajmy, aby w trakcie jej wykonywania dbać o odpowiednią postawę ciała oraz raz na jakiś czas, na chwile wstać “rozprostować kości”