Co to jest iniekcja ciśnieniowa i kiedy się ją stosuje?

1 sierpnia 2021 by Brak komentarzy

Iniekcja ciśnieniowa to jeden z najbardziej interesujących, a także bardzo skutecznych sposobów naprawy budynków. Wygląda bardzo prosto, ale w istocie jest to złożony system naprawy wymagający fachowej wiedzy. Stosuje się ją nie tylko do naprawiania wad w domach czy bydynkach publicznych, lecz także do reperowania usterek w mostach. 

Dowiedz się, jak wykonywana jest iniekcja budowlana oraz kiedy musisz ją zastosować. W poniższym artykule przybliżymy ci ten jakże interesujący sposób.

Tekst powstał w oparciu o materiały firmy https://dobreizolacje.pl/iniekcja-budowlana/ – fachowców w swojej branży.

Co to jest iniekcja ciśnieniowa?

Iniekcja ciśnieniowa w skrócie to nic innego jak uzupełnianie ubytków w murze substancją ciekłą pod ciśnieniem. System naprawczy nazywany iniekcją budowlaną umożliwia zapełnienie rys, pęknięć i ubytków w konstrukcji, a także pozwala na wypełnienie gruntu bądź struktury konstrukcji. Jest to kompleksowy środek o różnorakim zastosowaniu wszędzie tam, gdzie pojawiły się wady i defekty budowlane.

Jest to jednak dość skomplikowany proces wymagający wykwalifikowanej ekipy. Przez tak zwane iniektory umieszczone w nawierconych otworach wtłaczana jest wyjątkowa mieszanka o formule i lepkości dobranej do rodzaju wad. Napełnia ona najmniejsze przerwy, uszczelniając i monolityzując strukturę. W skład kompozycji używanych do iniekcji ciśnieniowej może wchodzić żywica epoksydowa, mączka krzemianowa a także piasek lub cement. Formułę dobiera się indywidualnie do każdego przypadku, żeby zapewnić maksymalną efektywność i pożądany rezultat.

Kiedy iniekcja ciśnieniowa jest niezbędna?

Często zdarzającym się problemem, do jakiego używa się iniekcję budowlaną, jest zawilgocenie w budynkach. Może być sporo powodów takiego problemu, ale w prawie każdym wypadku iniekcja ciśnieniowa może być jedynym rozwiązaniem. Ta metoda jest wyjątkowo praktyczna, gdy nie mamy ochoty bądź nie mamy możliwości zdecydować się na inwazyjne rozwiązanie. Iniekcja budowlana wypełni wszystkie ubytki i pęknięcia, izolując strukturę, uniemożliwi wilgoci dojść w głąb murów. Istotne jest, aby wybrać doświadczoną, profesjonalną firmę, która zajmie się realizacją iniekcji budowlanej. Nigdy nie powinno się wykonywać tego samemu bez żadnego doświadczenia. Specjaliści umieją dobrać typ mieszanki jak też pakerów zależnie od danego przypadku. Mimo iż iniekcja ciśnieniowa wygląda na prosty system, bardzo łatwo o fuszerkę ,kiedy nie posiadamy wystarczającej wiedzy.