Co warto o skupie złomu?

31 grudnia 2021 by Brak komentarzy

Punkt skupu złomu jest miejscem, gdzie można pozbyć się niepotrzebnych, zalegających rzeczy a oprócz tego zdobyć trochę gotówki. Co więcej na niektórych złomowiskach, można również zakupić używane części do samochodów. Taki punkt skupu złomu znajduje się np. w Lubartowie. Oddawanie niepotrzebnych rzeczy na skup przyczynia się do troski o środowisko naturalne. Z tego powodu wiele osób postanawia zawieźć zbędne metale na skup, nawet jeżeli jest on oddalony o kilka kilometrów. Mimo wszystko nie każdy do końca wie jakie surowce można oddać do takiego punktu. Czy skup przyjmie wszystkie metale? Mało kto wie, że takie surowce należy zawczasu dobrze przygotować poprzez ich oczyszczenie. Punkt skupu złomuSkup złomu raczej nie przyjmie aluminiowych puszek z zawartością, czy innych metali oklejonych papierem. Dlaczego? Ponieważ takie materiały nie mogą zostać przetworzone. Mimo wszystko warto włożyć trochę wysiłku, dobrze przygotować metal, aby zadbać o środowisko naturalne i zarobić nieco pieniędzy. 

Jakie surowce można sprzedać na skupie złomu?

Często nie wiemy, ile niepotrzebnych metalowych rzeczy znajduje się w domu, a można sprzedać je z zyskiem. Co to jest złom? Dokładnie mówiąc są to różnego rodzaju odpady nie nadające się do użytku zrobione z metali i ich stopów, które równocześnie mogą zostać przetworzone. Takie niepotrzebne rzeczy można stopić i otrzymany z nich metal ponownie wykorzystany. Co właściwie można sprzedawać na takim skupie? Zazwyczaj sprzedawane przedmioty to np.: części samochodowe, wszelkiego rodzaju blachy, puszki po napojach, zbrojenia uzyskane z rozbiórek, a także metalowe odpady produkcyjne i budowlane. 

Które metale mają wysoką cenę, a które niską?

To, ile zarobimy sprzedając metale do skupu zależy przede wszystkim od tego, jaki to będzie metal. Niewątpliwie skupy kupują wszystkie metale, ale niektóre są droższe a inne tańsze. Najpowszechniejsze, a zarazem najczęściej sprzedawane metale to stal, żeliwo i aluminium. Minusem jest to, że ich cena nie jest zbyt wysoka. Można zarobić od kilkudziesięciu groszy, do kilku złoty za kilogram. Pomimo tego, opłaca się je sprzedawać, gdyż są łatwo dostępne. Szacuje się, że zbierając metalowe niepotrzebne rzeczy w domu można zarobić nawet 1000 zł. A na jakich metalach można zarobić najwięcej? Bezdyskusyjnie najwięcej kosztują metale kolorowe takie jak cyna, mosiądz oraz miedź. Ich ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Co jest przyczyną? Na pewno z tego, że są to metale które przewodzą ciepło i prąd. Następną ich zaletą jest niewątpliwie to, że podczas recyclingu praktycznie nie ma strat surowca. Ponadto koszty wydobycia tych metali są znacznie wyższe od kosztów odzysku. 

Jak przygotować materiały do sprzedaży w skupie?   

Przed zawiezieniem metalowych przedmiotów na złom warto pamiętać o kilku zasadach. Nade wszystko takie przedmioty muszą być wcześniej właściwie przygotowane, aby cała transakcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń. Przede wszystkim takie rzeczy powinny być oczyszczone z niepotrzebnych odpadów jak papier, folia, szkło. Następną ważną kwestią jest poprawna segregacja. Przed udaniem się na złom trzeba osobno zgromadzić stal, żelazo, mosiądz miedź itp. Przede wszystkim jest to bardziej korzystne dla sprzedającego. Kiedy jakiś przedmiot składa się z kilku metali będzie on zważony i kupiony w cenie żelaza, nawet jeśli są tam elementy z kosztownej miedzi, czy cyny. 

Czy warto złomować samochody? 

Wiele skupów, które mają taką możliwość przyjmuje również zużyte, zniszczone auta. Dotyczy to zarówno całych pojazdów, jak i poszczególnych elementów. Zazwyczaj jest to jedyna możliwość na legalne pozbycie się auta po dużym wypadku. Jakiś czas temu chcąc oddać taki samochód na złom trzeba zapłacić opłatę recyclingową, która wynosiła 500 zł. Teraz zrezygnowano z niej i na sprzedaniu wraka można nawet dobrze wyjść. 

Czy naprawdę wszystkie metalowe rzeczy można sprzedać na skupie?

Wiele więcej osób oddaje bezwartościowe, metalowe przedmioty na złom. Takie punkty często kupują niemalże wszystko, aczkolwiek są pewne wyjątki. Jakie dokładnie? W skupach złomu z pewnością nie sprzedamy monet które są obecnie w obiegu. Kolejną rzeczą, której nie da się zgodnie z prawem spieniężyć na złomie są znaki drogowe, co raczej jest oczywiste. Z pewnością taki skup nie ma prawa kupować także torów kolejowych czy tramwajowych, również kiedy potrafimy udowodnić, że weszliśmy w ich posiadanie legalnie. Mimo wszystko warto czasami zrobić w domu czy piwnicy dokładne porządki i niepotrzebne, metalowe przedmioty odwieźć na złomowisko. Jest to na pewno bardziej opłacalna opcja niż wyrzucanie ich do śmieci. Istotne jest to, że oprócz zarobku w ten sposób zadbamy o środowisko naturalne, a metalowy odpad dostanie drugie życie.

Jak założyć skup złomu?

Skupy złomu cieszą się ostatnio dużą popularnością, w związku z tym wielu przedsiębiorców decyduje się na ich otwarcie. Na pewno trzeba posiadać odpowiednie miejsce, gdzie można magazynować tego typu odpady. Aby założyć taką działalność należy otrzymać odpowiednie zezwolenie z gminy na terenie której będzie się znajdowało złomowisko. Jeśli potencjalny przedsiębiorca ma aktualną decyzję z Programu Gospodarowania Odpadami Niebezpiecznymi, jest to w zupełności wystarczające.