Co wchodzi w zakres obowiązków księgowej?

14 września 2022 by Brak komentarzy

Gdy mamy swoją działalność gospodarczą, często będziemy musieć korzystać z pomocy księgowej. Nie ważne czy bezpośrednio zatrudnimy w naszej firmie na umowę, lub podejmiemy decyzję o skorzystaniu z biura księgowego, tak czy siak, każdy właściciel firmy będzie potrzebował księgowej. Co należy do zadań księgowej?

Zawód, uważany za niezbyt interesujący.

Wiele osób uważa, że zawód księgowej nie jest zbyt interesujący. Przy pierwszej styczności, może się wydawać, iż jest to tylko dokumentacja oraz cyferki, które wystarczy wpisać do komputera albo schematycznie wzajemnie dopasować. Jednak nie do końca tak to wygląda. Zawód księgowej to ciężka oraz skomplikowana praca, wymagająca ogromne dozy skupienia i wiedzy z zakresu ekonomii, finansów i prawa.

Jakie są obowiązki księgowej?

Zakres zadań księgowej w Gdyni jest naprawdę bardzo obszerny. Do pierwszoplanowych obowiązków księgowej należy w szczególności:

  • zadbanie o prawidłowe rozliczenie finansowe firmy – a przede wszystkim to względem Urzędu Skarbowego i ZUSU-u.
  • Rozliczenie współpracy z klientami i kontrahentami firmy
  • Prowadzenie dokładnej ewidencji księgowej – w zależności od tego, jakim sposobem się rozliczamy – ryczałt, księga przychodów i rozchodów albo pełna księgowość – wszystko to będzie w rękach księgowej.
  • rozliczenie podatku VAT, a także wystawianie i rozliczanie faktur
  • ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych
  • złożenie deklaracji podatkowej – wypełnienie oraz wysyłanie ich w określonym czasie do prawidłowego organu podatkowego

Lepiej zatrudnić indywidualną księgową czy wynająć biuro księgowe?

Dużo zależy od tego, jaki typ działalności oraz jaki mamy sposób pracy. Dla osób, które są częstych delegacjach i lubią swój biznes mobilnie, zdecydowanie lepszym wyjściem, jest skorzystanie z usług biura księgowego. Kontakt z biurem możemy mieć telefonicznie, dokumentacje i faktury wysyłać mailowo albo ewentualnie podwozić na wskazany adres. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy na kosztach zatrudnienia kolejnego\osobnego pracownika oraz na zaopatrzeniu go, we wszystkie narzędzia potrzebne w tym zawodzie. Księgowa w większych miastach jak Gdynia, Poznań albo Wrocław będzie łatwa do znalezienia, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na biuro księgowe.