Czy serwisowanie fotowoltaiki jest kosztowne?

9 czerwca 2022 by Brak komentarzy

Od pewnego okresu czasu coraz częściej można spotkać instalacje fotowoltaiczne na dachach mieszkań czy w ogrodach. Jest to wynik ulg wprowadzanych przez rząd oraz rosnącej świadomości Polaków w temacie ochrony środowiska. Fotowoltaika daje dostęp do taniej energii, która zarazem jest przyjazna dla środowiska. Jeśli chcemy by energia, z którego(ej) korzystamy był(a) czysty(e), rozwiązaniem jest fotowoltaika.

Pomorskie czy podkarpackie – słońce dociera wszędzie.

Ponadto dużą zaletą fotowoltaiki jest to, że jest ona bezobsługowa. Raz zamontowana instalacja powinna nam służyć latami gromadząc prąd bez naszej ingerencji. Żeby zwiększyć jej wydajność warto jednak od czasu do czasu zrobić przegląd instalacji. Serwis fotowoltaiki może pomóc w zoptymalizowaniu jej pracy i zapewnić jej pracę przez następne lata.

Czy fotowoltaika wymaga serwisowania?

Instalacja fotowoltaiczna to zbiór połączonych ze sobą urządzeń elektrycznych. Oznacza to, że dla jego właściwego funkcjonowania trzeba robić ich przeglądy.

Przez to, że jest to system będący pod napięciem przez kwestie bezpieczeństwa powinno się go serwisować. Cykliczne kontrole pozwalają uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Dają też możliwość wykrycia usterek i zlecenia prac naprawczych.

Zdarza się, że regularne przeglądy urządzeń wchodzących w skład system(u) są warunkami firmy montującej fotowoltaikę. Pozwala to zachować gwarancję na konstrukcję.

Wszelkie objawy, które mogą wskazywać, że fotowoltaika nie działa tak jak powinna powinny zwracać naszą uwagę. Spadki wydajności systemu czy {wzrosty opłat za prąd|wyższe niż zazwyczaj opłaty za prąd powinny zaświecić lampkę w naszych głowach. Podobnie jak różnego typu nietypowe zachowania falownika bądź pozostałych elementów konstrukcji. Wtedy powinniśmy wezwać specjalistów. Jak o wsystko, o fotowoltaikę też trzeba dbać – serwis fotowoltaiki jest jedną z podstaw takiego podejścia.

Z jaką częstotliwością serwisować fotowoltaikę?

Przedstawiciel firmy montażowej będzie w stanie szybko i sprawnie przeprowadzić kompleksowy przegląd naszych instalacji. Praca serwisanta polega na zarówno wizualnej ocenie kondycji systemu, jak również na znacznie bardziej specjalistycznych pomiarach. Osoba, która kontroluje fotowoltaikę dysponuje najnowszymi technologiami, które pozwalają na bardzo dokładne wskazanie wszelkich potencjalnych punktów zapalnych. W razie potrzeby wymienia lub reperuje popsute komponenty.

Wedle prawa konstrukcje elektryczne muszą przechodzić przegląd przynajmniej raz na 5 lat.

Fotowoltaika nie jest tu wyjątkiem. W rzeczywistości zależy jakie konkretnie działania mają być przeprowadzane – niektóre z nich powinno się przeprowadzać częściej niż pozostałe.

Rodzaj działania determinuje też ceny serwisu. Wahają się one od 300 do 1000 PLN. Warunkują je różne elementy. Ważny jest rodzaj instlacji i miejsce, gdzie jest zamontowana. Także miejsce na mapie, w które musi dostać się serwisant wpływa na koszty. Jeśli serwis fotowoltaiki musi dojechać np. w Pomorskie z południa Polski, trzeba się liczyć ze wzrostem kosztów.

Żródło: Firma fotowoltaiczna z Gdyni