Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

25 lutego 2021 by Brak komentarzy

Większość ludzi nie rozróżnia różnych zawodów prawniczych, nie zastanawia się czym zajmują się poszczególnie absolwenci prawa. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Można między innymi postawić pytanie czym różni się kancelaria adwokacka od kancelarii prawnej.

Poszukujesz kancelarii? Sprawdź: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

Najlepiej będzie wskazać na zakres tych pojęć, by jakość je rozróżnić. Można powiedzieć, że kancelaria prawna to szeroki zakres pojęcia zajmującego się pomocą prawną. Pod tym pojęciem kryje się każdy prawnik świadczący usługi doradztwa. Taka osoba nie posiada jednak odpowiednich uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem, nie ma bowiem skończonej aplikacji. Jeśli chodzi o kancelarię adwokacką to termin jest węższy. W tym zakresie kryje się kancelaria, w której pracują adwokaci. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Adwokaci mogą występować w sądach jako pełnomocnicy zawodowi. Jednocześnie takie osoby to również prawnicy, którzy mają prawo do reprezentowania klientów w sprawach karnych.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, należy jednak podkreślić, że kancelaria adwokacka to pojęcie, które bardziej precyzuje usługi

Szukasz dobrego adwokata? Sprawdź:
kancelaria adwokacka warszawa

A co z radcą prawnym?

Jeśli chodzi o zawody prawnicze jednym z nich jest radca prawny. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Ogólnie można powiedzieć, że radca prawny skupia się na kwestiach dotyczących prawa cywilnego. Osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może odpowiadać za reprezentowanie klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie zajmuje się obroną klientów w sprawach karnych.

Sprawy karne są więc wyłączone z tych spraw, które pod swoje skrzydła bierze kancelaria radcy prawnego. Odnośnie spraw cywilnych można liczyć na dużę doświadczenie radcy prawnego i dlatego jest ona w stanie sprawnie prowadzić takie sprawy.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Po ukończonych studiach trzeba jeszcze przejść aplikację i egzamin radcowski. To pozwala uzyskać wpis na listę radców prawnych. Od tego momentu radca może reprezentować w sądzie swoich klientów.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk