Czym zyskują sympatię Polaków drewniane domy skandynawskie? Województwo Pomorskie – idealne dla domów drewnianych?

27 maja 2022 by Brak komentarzy

Coraz częściej w polskiej architekturze można spotkać domy z drewna. O ile tego rodzaju konstrukcje znalazły swoich fanów w innych krajach już w przeszłości, o tyle w Polsce nadal stanowią coś nowego.

W naszym kraju od lat buduje się domy murowane. Drewno przez lata było uznawane za materiał nietrwały. Od pewnego czasu trend się zmienia i budowa domów drewnianych staje się coraz bardziej codzienna.

Jakie walory mają domy skandynawskie?

Budowa domów drewnianych to pomysł zaczerpnięty(a) ze Skandynawii. To właśnie w Europie Północnej znalazły one zastosowanie na szerszą skalę. Są to tereny mocno zalesione. W związku z tym łatwo jest tam o podstawowy materiał.

Domy skandynawskie wykonuje się z drewna, które charakeryzuje się wieloma właściwościami termicznymi. Jest to tworzywo, które pozwala utrzymać ciepło w pomieszczeniu w zimie. Natomiast w lecie panuje tam kojący chłód kontrastujący ze skwarem na zewnątrz.

Budowa domów szkieletowych jest także o wiele szybsza niż stawianie domu z cegieł. Na budowę tego drugiego oddziaływanie mają warunki pogodowe, które nie zawsze pozwalają prowadzić prace. Budowa domów drewnianych wykonalna jest nawet w zimie. Średni czas takiej budowy to zaledwie kwartał.

Domy skandynawskie wymagają też o wiele mniej materiałów budowlanych by powstać. Powoduje to, że są widocznie tańsze od tradycyjnych budynków mieszkalnych wystepujących w Polsce.
Są one też bardziej proekologiczne. Drewno jest materiałem odnawialnym, a do tego nieszkodliwym dla otoczenia. Technologia ponadto umożliwia na dostosowywanie poziomu pobieranej przez dom energii.

Gdzie najlepiej postawić dom skandynawski?

Wyjściową sprawą podczas budowy domu jest jego bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być wytrzymała i odporna na zjawiska pogodowe. Musi też spełniać podstawowe warunki przeciwpożarowe. Oprócz tego trzeba zabezpieczyć dom przed pojawieniem się szkodników.

Wszystkie te działania polegają na stosowaniu właściwych detergentów. Bejce i oleje mają za cel chronić drewno przed mokrem oraz wiatrem i chłodem. Dom skandynawski trzeba też uodpornić na wpływ promieni słonecznych.

Ponadto prowadzi się szereg zabiegów uszczelniających domostwo. Pozwala to na pełną kontrolę nad temperaturą wewnątrz. Jest to również zabezpieczenie przed wszelkiej maści szkodnikami czy gryzoniami, które mogłyby szukać schronienia w naszym zaciszu.

Żeby móc w pełni korzystać z funkcjonalności domów szkieletowych, warto zadbać o odpowiednią lokalizację. Domy o takiej specyfice raczej nie sprawdzą się w dużych, ruchliwych miastach. Kojarzyć się mogą raczej z uboczem. Dobrym przykładem może być Pomorskie, gdzie ludność ucieka od miesjkiego zgiełku na suburbia. Tam też powstają nowe domy skandynawskie.

Z kim się konsultować w sprawie domów szkieletowych?

Lokalizacja domu jest też ważna z innej przyczyny. Poziom dostępności drewna w danym rejonie determinuje cenę surowca. Wspomniane województwo Pomorskie, ze względu na spore zalesienie jawi się jako producent taniego drewna.

Budowa domów szkieletowych pochłania duże ilości drewna. Uwzględniając skalę – trafna szerokość geograficzna może zapewnić niemałe oszczędności.

Kolejną istotną kwestią jest projekt i budowa zaplanowanego budynku. Na rynku jest stosunkowo sporo firm, których domeną jest budowa domów szkieletowych.

Rozważając taką budowę warto porozmawiać z przedstawicielami tego typu firm. Ekspert pomoże nam w określeniu wymogów, które powinien spełniać upragniony dom skandynawski. Zrobi to opierając się na udostępnionej mu przez nas wiedzy o naszej ziemii oraz budżecie.

Obrotny producent domów drewnianych nie tylko pomoże nam zaplanować budowę. Doprowadzi ją do finalnego momentu. Przedsiębiorcy obracający się w tej branży posiadają często szeroką siecią kontaktów. Pozwalają one na zorganizowanie surowców lepszej jakości, w lepszej cenie i w szybszym terminie.

Decydując się na współpracę z producentem domów drewnianych, budowa domów szkieletowych wydaje się łatwizną. W rzeczywistości większość pracy wykonuje delegowany przez nas specjalista. Organizuje on ekipę budowlaną oraz konieczny sprzęt i materiały.