Dotacje do paneli fotowoltaicznych w Gdyni

13 października 2021 by Brak komentarzy

W ostatnim czasie coraz częściej można zetknąć się z promowaniem paneli fotowoltaicznych. Czym one właściwie są? I skąd tak duża ich popularność? Panele słoneczne wbrew niektórym opiniom nie są skomplikowanym mechanizmem. W skrócie ich głównym celem jest przetwarzanie energii słonecznej na elektryczną. Co więcej w przypadku większej ilości mocy istnieje możliwość wysłania jej do  zakładu energetycznego. Dlatego coraz więcej właścicieli domów, a także przedsiębiorców decyduje się na ich montaż, mając nadzieję na znaczne obniżenie opłat za energię elektryczną. Dodatkowym czynnikiem napędzającym popyt na panele słoneczne są programy oferujące dofinansowanie na ich zakup. 

Wady i zalety fotowoltaiki

Przed decyzją o montażu fotowoltaiki warto rozważyć wszystkie za i przeciw, a także zastanowić się, czy posiadamy ku temu odpowiednie warunki. Należy pamiętać, że panele powinny być instalowane w miejscu nasłonecznionym, należy unikać cienia.
Pierwszym i głównym plusem paneli fotowoltaicznych jest bez wątpienia to, że jest to przyjazne środowisku źródło energii. Posiadając własne panele niewątpliwie zdobywamy pewnego rodzaju samodzielność od rosnących cen za prąd,  co więcej energia ze słońca jest odnawialna co daje pewność, że będziemy mieli do niej dostęp bez ograniczeń. Faktem jest, iż w sezonie letnim produkcja prądu będzie znacznie wyższa, niż w zimą, dlatego w przypadku wyprodukowania nadwyżki energii elektrycznej można przesłać do elektrowni, aby następnie odzyskać go w sezonie ograniczonego natężenia światła.  Na pewno zwiększona sława paneli wynika z programów z dotacjami na ich montaż. Jak widać fotowoltaika ma wiele plusów, a jakie są jej minusy?
Niewątpliwie ich koszt. Pomimo ulg podatkowych i dotacji nie każdy może sobie pozwolić na taką inwestycję. Co więcej, wytwarzanie energii zależna jest od  ilości dni bezchmurnych, a w Polsce niestety nie jest ich zbyt wiele. Na pewno o panelach fotowoltaicznych można powiedzieć jedno- mają one więcej zalet, niż minusów dlatego należy rozważyć ich zainstalowanie jeżeli tylko mamy takie możliwości. 

Jak wybrać panele słoneczne?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o inwestycji w fotowoltaikę, należy zastanowić się jaką instalację wybrać? Przed kupnem należy zapoznać się z ofertą różnych firm. Warto szukać sprawdzonej, gdyż panele słoneczne są niewątpliwie zakupem na lata. Ważne, aby były solidne i odpowiedniej jakości, duże znaczenie ma odporność na warunki atmosferyczne. Są to czynniki, które przemawiają za nie oszczędzaniem na kupnie paneli słonecznych. Warto przeznaczyć więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że nie będą sprawiały kłopotów już po krótkim czasie. Duży wpływ na ich trwałość mają nie tylko materiały z jakich są wykonane, ale także właściwy ich montaż. Źle zainstalowane panele są przyczyną problemów, nawet w przypadku kiedy jakość ich wykonania jest doskonała.  

Dofinasowanie fotowoltaiki w Gdyni

Trójmiasto, a zwłaszcza Gdynia jest miastem, które posiada jeden z najlepszych poziomów nasłonecznienia w Polsce, co pozwala na wytworzenie odpowiednich ilości prądu. Dlatego szczególnie tam warto zainwestować w to źródło energii. W Gdyni już od 2016 roku dostępne są dotacje miejskie na zakup paneli słonecznych. Można tutaj otrzymać zwrot nawet 25procent wartości paneli. W 2021 roku program Mój Prąd 3.0 zapewnia nawet 3000 zł dotacji do tego zakupu. popularność jest tak duża, że na pewno nie każdy da radę się załapać. Jednakże istnieje także opcja uzyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze, i tutaj kwota dofinansowania jest nieco wyższa, ponieważ wynosi 5000 zł. Ci, którzy nie załapią się na żaden z programów mogą wziąć niedawno uruchomiony Kredyt Czyste Powietrze na korzystnych zasadach. 
Źródło: Sollab – montaż fotowoltaiki w Gdyni