Jak długo trzeba nawadniać ogród linią nawadniającą?

5 października 2022 by Brak komentarzy

Każdy posiadacz ogrodu, chce aby prezentował się on jak najbardziej okazale. Żeby uzyskać zadowalające rezultaty trzeba mu zainwestować sporo czasu.

Regularne podcinanie krzewów i kwiatów, koszenie trawy czy nawadnianie – są to działania czasochłonne i potrzebujące zaangażowania.

Powstają patenty, które dają możliwość przyspieszyć pewne aktywności i zaoszczędzić czas. Jednym z tego typu urządzeń jest linia nawadniająca. Pozwala ona sprawnie dostarczyć do ogrodu tyle wody, ile jest mu niezbędne do harmonijnego wzrostu.

Linia nawadniająca – wady i zalety

Oprócz oszczędności(ą) czasu, linia nawadniająca stanowi również najefektywniejszy sposób nawadniania pod względem wykorzystania wody. Nawadnianie kroplowe jest szczególnie cenione w nowoczesnych gospodarstwach. Realizuje swoją rolę zarówno przy dużych uprawach rolnych, jak i przy ogrodach.

Linia nawadniająca poprzez dozowanie relatywnie niewielkich dawek wody pozwala zużyć nawet do 40% mniej wody w porównaniu z innymi metodami nawadniania. Woda wydzielana przez linię nawadniającą dociera do ukorzenienia roślin.

Ponadto, linia nawadniająca dzięki należycie wydzielanym dozom sprawia, że potencjalnie wykorzystywane w ogrodzie nawozy są skuteczniej rozprowadzane.

Żeby nawadnianie kroplowe mogło spełnić nasze oczekiwania trzeba je właściwie stosować. Ile czasu powinno trwać podlewanie ogrodu? To sprawa złożona.

Czy linia nawadniająca musi długo działać?

Okres pracy linii nawadniającej jest zależny od różnych czynników. Każdy ogród trochę różni się od pozostałych, wobec tego każdy powinno traktować się indywidualnie.

Należy zoptymalizować ilość zużywanej wody. Nie powinno się przesadzić z częstotliwością podlewania. Zwłaszcza kiedy na zewnątrz nie panują wielkie upały trzeba uważać z dawkowaniem wody. Uznaje się, że podlewanie automatycznie 1-2 razy na tydzień jest całkowicie wystarczające.

Konsultując się z zawodowcami zazwyczaj można usłyszeć, żeby unikać włączania linii kroplującej w okołopołudniowym skwarze. Najlepszy czas na włączenie linii nawadniającej to godziny poranne. Wtedy ziemia jest jeszcze chłodna, brakuje słońca, które może powodować parowanie wody. Wtedy woda lepiej się wchłania.

Czas stosowania tego typu linii uzależnia się też od rodzaju gleby. Jako najbardziej chłonne uznawane są gleby iłowe. Dzięki swoim cechom zapewnia ona utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci przez długi czas.

Woda powinna być rozprowadzona po ogrodzie w sposób zrównoważony. Czasem warto poprosić o pomoc fachowców. Zapewni to dobre działanie urządzenia.

Z kim rozmawiać o linii nawadniającej?

Linia nawadniająca jawi się jako skuteczny sposób dostarczania wody roślinom. Pozwala zaoszczędzić znaczne ilości tego surowca, a co za tym idzie pieniędzy. Ponadto jest to oszczędność czasu, który można wykorzystać na inne aktywności.

Planując instalację takiej linii dobrze jest skontaktować się z fachowcami. Z pewnością pomogą nam oni prawidłowo wszystko ustawić. Ich pomoc to również wsparcie wprogramowaniu całego systemu.