Jak długo utrzymują się wiązanki pogrzebowe?

2 października 2022 by Brak komentarzy

Śmierc bliskiej osoby to zawsze trudne chwile. Wiąże się to z przemyśleniami na temat nieuchronności śmierci. Osobie zmarłej należy się godny pochówek. W ten sposób, wedle tradycji oddaje się hołd bliskim zmarłym.

Uroczystościom pogrzebowym towarzyszą różne tradycje, które praktykuje się od lat w celu zachowania pamięci po nieboszczykach.

Jednym z elementów żegnania zmarłych z przyziemnym światem są kwiaty – rozważane jako symbol przemijania. Wspólnym mianownikiem, który żałobnicy składają na grobach są wiązanki pogrzebowe. Szczecin czy Rzeszów – tradycja ta spotykana jest w całej Polsce.

Kto przygotowuje wiązanki pogrzebowe?

“Najpiękniejsze kwiaty człowiek dostaje na swoim pogrzebie” – głosi piosenka. Czy jest w tym stwierdzeniu cząstka prawdy? W naszych realiach utarło się wręczanie kwiatów przy okazajch wszelakich. Ważne wydarzenia, jubileusze zazwyczaj ozdabiane są kwiatami.

Podobnie rzecz ma się z kwiatami pogrzebowymi. Mają one być wyrazem pamięci i szacunku dla zmarłej osoby. Uosabiają one także żałobę, która powstaje w wyniku śmierci.

Większość kwiatów po danym czasie więdnie – wobec tego wiązanki pogrzebowe Szczecin mają w tym wypadku charakter również metaforyczny. Symbolizują cykl ludzkiego życia, którego nieodzowną cechą jest przemijanie.

Wiązanki pogrzebowe Szczcin na zlecenie tworzą kwiaciarnie. Kompozycje wykorzystywane na pogrzebach cechują się stonowaną kolorystyką. Ma to dodatkowo motywować do zadumy.

Można spotkać wieńce pogrzebowe różnych wymiarów. Na grobach składane są zarówno niewielkie wiązanki pogrzebowe, jak również wielkie kompozycje. Występuje także tradycja rzucania na grób pojedynczych kwiatów.

Wieńce pogrzebowe – z jakich kwiatów się je tworzy?

Do układania wieńców pogrzebowych najczęściej stosuje się kwiaty o dość wyważonym ubarwieniu. Chętnie używa się tu: anturii, chryzantem czy lilii.

Wytwarzanie wiązanek pogrzebowych jest dość złożonym procesem, który wymaga od producenta precyzji. Wiązanki pogrzebowe Szczecin mają okrągły bądź półokrągły kształt i tworzone są na floretach lub iglastych gałązkach.

Do uformowanego podkładu przyczepia się rośliny – chryzantemy, goździki, róże czy wspomniane wyżej lilie i anturie. Podobnych kwiatów używa się tworząc wiązanki pogrzebowe Szczecin – są to mniejsze formy bukietu pogrzebowego, rozmiarem przypominają bukiet. W przeciwieństwie do wieńców pogrzebowych, wiązanki pogrzebowe można położyć na grobie, ale też włożyć do wazonu.

Ile czasu mogą leżeć wiązanki pogrzebowe?

Jednym z skutków pochówku, jest zasypanie trumny kwiatami. Jak długo powinny one w ten sposób okalać grób?

Istnieje tradycja, która mówi o czasie 6 tygodni. Inne głosy mówią o miesiącu. Jednak faktem jest, że żywe kwiaty bez stałego dostępu do wody po dużo krótszym czasie zaczynają niknąć.

Z przyczyn praktycznych zatem, pozbycie się kwiatów, wiązanek i wieńców z grobu następuje przeważnie szybciej niż nakazuje tradycja.

Najczęściej po około 1-2 tygodniach najbliżsi podejmują się uprzątnięcia grobu i doprowadzenia go do porządku po uroczystościach pogrzebowych.