Jakie są początki stylu industrialnego

6 lutego 2022 by Brak komentarzy

Styl loftowy, innymi słowy zwany industrialnym swoje początki zawdzięcza XVIII wiekowi, w którym to firmy ubezpieczeniowe nakazywały minimalizowanie ryzyka powiązanego z pożarami czy remontami. Tak powstały pierwsze, fabryczne konstrucje. Surowe konstrukcje z gigantycznymi oknami. Ten surowy wygląd został później fundamentem oraz podstawą do budowania lokali industrialnych. 

Końcem XIX wieku, nagły rozwój oraz zapotrzebowanie na budowę większych obiektów przemysłowych wyegzekwowały na przedsiębiorcach zagospodarowywanie obszarów poza metropolitalnych. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne lokale zmieniły się w miejsce artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki wypełnione światłem, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i ogromnymi oknami, a zarazem z niskimi czynszami przeistoczyły się w miejsce idelane dla młodych artystów. Dzięki swojej fantazji i pomysłowości potrafili oni zamienić pofabryczne pomieszczenia w komfortowe mieszkania, które często pełniły również rolę ich atelie.  W jednej z takich lokalizacji swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długie lata była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego momentu lofty budzą skojarzenia z życiem artystycznym i są symbolem twórczej swobody. 

W latach 80tych surowy styl spodobał się architektom, którzy zrobili z niego użytek w niezwykle drogich apartamentach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, odkryte przestrzenie, ogromne okna rozkochały bogatych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o surowej konstrukcji idealnie wkomponowały się w prosty klimat pomieszczeń. 

Z biegiem czasu zmieniła się nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, ale również jego jakość a styl industrialny zyskał luksusowy sznyt. 

Historia loftów w Polsce jest {stosunkowo|relatywnie|względnie| niedługa. Za umowną i pierwszą przestrzeń tego typu uznaje się Bolko Loft, dawną lampiarnię, budynek będący własnością zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, przystosowany do nowej funkcji mieszkaniowej. 

Styl industrialny – jakie są jego cechy

We wnętrzach loftowych królują proste surowce. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Idealnymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym poszczególne role mieszkaniowe się ze sobą zazębiają, tak więc kuchnia, salon i sypialnia to często łaczna przestrzeń. 

Biele, beże, szarości to barwy, które rewelacyjnie odnajdą się w loftowych wnętrzach. Ściany mogą zostać zaaranżowane w nich na wiele sposobów, począwszy od pokrycia ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie kończąc. Wyjątkową uwagę należy zwrócić na aranżację podłogi. Wybierając podłogę w barwach drewna lub betonu uzyskamy spektakularny efekt. Dla przełamania prostosy wystroju warto zastanowić się nad selekcją mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Wykonane są one z połączenia surowych surowców takich jak: drewno, stal, szkło, dzięki czemu perfekcyjnie uzupełniają się z surowością pomieszczeń i ich fabrycznym klimatem. 

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz znikome wykorzystanie elementów dekoracyjnych. 

Wspominając o stylu industrialnym nie można zapomnieć o metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wykorzystać do swoich pomieszczeń metalowe dodatki, druciane lampy czy stalowe meble. 

Aranżacja loftowa lubi przestronne wnętrza. Jasne barwy uatrakcyjniają wnętrze i powodują, że będzie się ono wydawało przestronniejsze. W stylu loftowym godnym polecenia rozwiązaniem jest kuchnia otwarta na salon. Wprowadza ono efekt świeżości oraz nowoczesności. 

Aby otrzymać efekt otwartej powierzchni powinno się zredukować potrzebne elementy wnętrza do koniecznego minimum. Dużych rozmiarów okna, bez firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu specyficzny industrialny charakter. 

Jakie meble loftowe wykorzystać, aby nadać industrialny charakter naszemu wnętrzu?

Meble loftowe można zastosować w dowolnym mieszkaniu, aby wydobyć z niego nieco industrialnego stylu. Wystarczy parę niewielkich trików a efekt zadziwi nas samych. 

Metalowe regały to prawdziwy klasyk. Wsparta na metalowym stelażu drewniana półka na książki lub komoda są idealnym rozwiązaniem. Stalowe meble świetnie wpisują się w każde wnętrze. Spokojnie można użyć ich w salonie, jadalni czy łazience. 

Potęga stylu loftowego spoczywa w możliwości dostosowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze się prezentował należy zredukować do minimum zastosowanie mebli a postawić na dodatki wysokiej klasy.

Meble loftowe należy ograniczyć do funkcjonalnego minimum, dlatego warto zdecydować się na rzeczy wysokiej klasy. Niezwykle często w loftowych aranżacjach {sięgamy po|wybieramy|decydujemy się na| metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to niezwykle dobry wybór, aby pomieszczeniu nadać swoisty, industrialny charakter. 

Styl loftowy opera się również na designerskich dodatkach. Mile widziane są tutaj poduszki o nietypowych fakturach, kapy czy skórzane chodniki. 

W projekcie wnętrz lokalu w stylu industrialnym powinny zostać zastosowane przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej efektowne stało oświetlenie, ale też garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – kto się w nim odnajdzie ? 

Osoby indywidualne, które cenią sobie swobodę, przestrzeń, są twórczy i nie boją się eksperymentów świetnie znajdą się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Na wnętrze w stylu industrialnym decydują się przeważnie odważne, młode i ekscentryczne osoby. Na pewno styl industrialny spodoba się tym, którzy kochają modę i nowoczesne trendy. Trudno znaleźć jakiś inny styl, który aktualnie posiadałby większą popularność niż styl loftowy. 

Przy wyborze stylu industrialnego należy kombinować z przeróżnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Proste wnętrze industrialnego pomieszczenia skutecznie można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są spoiwem między światem sztuki, a fabrycznym klimatem mieszkania lub domu.