Kiedy chcesz odnosić meble
Meble się starzeją, to naturalne, że z z upływem czasu tracą swoją świeżość. Nie zawsze to jednak oznacza konieczność ich wyrzucenia. Stare meble można odnawiać i nadawać im nowoczesną aranżację.
Sentymentalne krzesło po latach eksploatacji jest w złym stanie? Do tego złamała mu się noga? Zamiast się go pozbywać, warto spróbować je odnowić. Można to zrobić w pojedynkę w domowych warunkach.
Jak przebiega proces odnawiania krzesła?
Praca kreatywna nad poprawą starego krzesła jest całkiem łatwa. Jednak jak wszystkie procesy wymaga ona planu i projektu. Trzeba przygotować wszystkie materiały i narzędzia, które będą pomocne w odnowie.
Po ocenie stanu krzesła pierwszym krokiem jest czyszczenie. Usunięcie wszelkich nierówności, śrub pozwala odświeżyć drewno.
Zdarcie wierzhcniej powłoki pozwala na wygładzenie nóg i profili krzesła. Papier ścierny lub szlifierka pomogą w wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu jej do przyjęcia farb i impregnatów.
Oleje, które stosuje się do mebli nadają im wytrzymałość, jak również trwale zwiększają ich żywotność. Kolor, który ma mieć krzesło zwykle nakłada się w dwóch warstwach. Malując trzeba zwracać uwagę na detale i trudnodostępne miejsca.
Bez tych materiałów nie odnowisz starych krzeseł
Oprócz pomysłu na nowy wygląd krzesła i niezbędnych narzędzi, należy też przygotować materiały, które będą tworzyć krzesło. Bez nich efektywne zakończenie procesu nie będzie wykonalne.
Elementy drewniane
Bywa, że potrzebna jest wymiana stolarki. Warto rozejrzeć się czy w okolicy nie prowadzi działalności producent nóg drewnianych. Można też sprawdzić w sieci.
Elementy krzesła, które może nam zaproponować producent nóg drewnianych zwykle charakteryzują się wysoką jakością i wytrzymałością. Często jest to praca własnoręczna.
Obicia i materiał
Krzesła często ozdabia się dekoracjami materiałowymi. Wyścielenie oparcia i siedziska dobrze dobranym materiałem nadaje krzesłu ostatecznego charakteru.
Nad kolorem i rodzajem obić warto pomyśleć już na etapie planowania. Tkaniny powinny być przemyślane i dopasowane do całościowego projektu.
Majsterkowanie potrafi być wyśmienitym zajęciem. Renowacja mebli to potwierdza.
Twórcza praca rozwija nie tylko wyobraźnie, ale też oddziałowuje na nasz poziom zadowolenia. Dlatego w przyszłości zanim podejmie się decyzję o wyrzuceniu mebli, warto zastanowić się dwa razy. Przy pomocy niewielu narzędzi i wyobraźni można dać starym meblom nowe życie.