Kiedy warto wypożyczyć klimatyzator?

2 grudnia 2021 by Brak komentarzy

Coraz częściej w naszym klimacie trafiają się wyjątkowo gorące lata. Zazwyczaj temperatury są tak duże, że codzienne funkcjonowanie bywa utrudnione. W takiej sytuacji poprawę komfortu może umożliwić odpowiedni klimatyzator. Czym właściwie jest klimatyzator? W skrócie jest to urządzenie, służące do schładzania powietrza. Ale czy opłaca się zakupić klimatyzator, skoro lato trwa jedynie kilka miesięcy?

Źródło: Firma oferująca klimatyzatory mobilne we Wrocławiu.

Jaka jest zasada działania klimatyzatora?

Mimo wszystko, jeśli chodzi o sposób działania klimatyzacji jest to stosunkowo nieskomplikowany mechanizm. Generalnie jest to urządzenie, które można porównać do lodówki-  sposób chłodzenia powietrza jest podobny. Klimatyzator składa się z parownika, skraplacza a także sprężarki. Powietrze, trafiające do wewnątrz ochładzane jest w parowniku poprzez przekazanie ciepła czynnikowi chłodzącemu. Następnym etapem jest sprężenie gazu w sprężarce, aby następnie przejść do skraplacza, tam powietrze zostaje przekształcone w ciecz. Na koniec po raz kolejny trafia na parownik, gdzie ponownie przechodzi w stan gazowy. Najnowsze rodzaje klimatyzatorów mają wiele dodatkowych funkcji. Poza samym schładzaniem powietrza, są to:

  • Ogrzewanie – w zimne dni można odwrócić schemat działania tak, aby powietrze się nagrzewało.
  • Wentylacja – istnieje możliwość podłączenia klimatyzatora do systemu wentylacyjnego. Podczas gdy urządzenie jest wyłączone, system wentylacyjny będzie działać niezależnie. Połączenie tych dwóch systemów umożliwia dopływ świeżego powietrza z zewnątrz.
  • Oczyszczanie powietrza – jest to opcja coraz powszechniejsza w polskich domach przez słabą jakość powietrza. Zamontowane wewnątrz klimatyzatora filtry umożliwią oczyszczanie powietrza. Jest to przydatna funkcja szczególnie dla alergików.
  • Osuszanie – klimatyzator umożliwia utrzymanie stałej, właściwej wilgotności powietrza. Podnosi to komfort termiczny, oraz przeciwdziała pojawieniu się pleśni.
  • Jonizowanie powietrza – jest to specjalna funkcja, która znacznie wpływa na wzrost ceny sprzętu. Klimatyzator wyposażony w jonizator ma niewątpliwie pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

Jeżeli zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w pomieszczeniu, warto regularnie ją serwisować. Dzięki temu jakość powietrza będzie dobrej jakości, a sam klimatyzator będzie niezawodny o wiele dłużej. 

Minusy i zalety klimatyzacji

Jak większość urządzeń, klimatyzator ma pewne minusy i plusy. Główną jego wadą jest koszt samego urządzenia, a także cena montażu. Montaż klimatyzacji warto zlecić specjalistycznej firmie, która wykona to szybko i odpowiednio, ale nie jest to tanie rozwiązanie. Tutaj przechodzimy do kolejnej wady, gdyż instalacja klimatyzacji zazwyczaj wiąże się z kuciem ścian i jest to naprawdę duży remont. Oczywiście jeśli nie mamy przestrzeni na stały montaż, warto zastanowić się nad klimatyzatorem mobilnym. Istnieją firmy oferujące wypożyczanie klimatyzatorów w niskich cenach. Dodatkowo klimatyzator należy regularnie serwisować i wymieniać filtry. Na pewno klimatyzacja posiada dużo plusów. Przede wszystkim jest to komfort termiczny w okresie upalnych dni, które występują się coraz częściej. Dzięki temu także sen w upale bezproblemowy. Kolejną korzyścią tego urządzenia jest polepszenie jakości powietrza, co jest ważne zwłaszcza dla alergików i astmatyków. Wewnętrzne filtry powietrza skutecznie poprawiają jego jakość. Kolejną korzyścią mającą pozytywny wpływ na ludzi jest podtrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Plusy klimatyzacji znacznie przewyższają jego wady, przez co warto zdecydować się na to urządzenie. Co w sytuacji, kiedy nie mamy miejsca na montaż klimatyzatora, lub korzystać z jego korzyści jedynie latem?

Klimatyzator mobilny- idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych

Obecnie powstaje coraz więcej wypożyczalni klimatyzatorów. Cieszą się one dużą popularnością zwłaszcza w większych miastach jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Łódź. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie posiadają wolnej przestrzeni na stały montaż klimatyzatora. Nierzadko wypożyczalnie oferują swoje urządzenia dla wesel w miejscach gdzie nie ma stałej klimatyzacji. Zdecydowanie poprawia to samopoczucie gości weselnych. Warto mimo wszystko pamiętać, że nie do ochładzania dużych pomieszczeń. Najważnieszą korzyścią mobilnego klimatyzatora jest to, że posiada on kółka i z łatwością można zmieniać jego lokalizację. Niewątpliwie minusem takiego urządzenia jest emitowany przez niego hałas. Jest on zdecydowanie większy, niż urządzeń zamontowanych permamentnie. Klimatyzatory mobilne nie są również tak wydajne jak te montowane przez specjalistów. Na pewno przed podjęciem decyzji co do kupna lub wynajęcia klimatyzatora trzeba przeanalizować wszystkie plusy i przeciw. Często mimo chęci nie ma po prostu opcji zakupienia stałego klimatyzatora, i wówczas jedyną możliwością, która umożliwi pomimo wszystko cieszyć się zdrowszym powietrzem jest jego wynajęcie. Wypożyczenie klimatyzatora jest rozwiązaniem z którego chętnie korzystają biura. Warto jednak mieć na uwadze, że klimatyzatory mobilne są urządzeniami znacznie głośniejszymi niż standardowe. Dlatego szczególnie w przypadku biur warto znaleźć model jak najcichszy.