Kredyty – jakie są ich rodzaje?

28 listopada 2021 by Brak komentarzy

Aktualnie zaciąganie kredytu stało się codziennością. Kupujemy telewizor na raty, bierzemy samochód na kredyt oraz bierzemy kredyty hipoteczne na dom. Możemy dostać pożyczki po wypełnieniu prostego formularza, a banki prześcigają się w ofertach kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość jakie są różnice między kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy weryfikujemy rankingi kredytów gotówkowych, czy może bierzemy taki z naszego banku, bo jest to najprostsze?

Kredyty – najistotniejsze informacje

Jeden z łatwiejszych do otrzymania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, inaczej zwany gotówkowym. Taki kredyt otrzymujemy przeważnie na parę miesięcy do paru lat i możemy przeznaczyć go na dowolny cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania albo wakacje. Kolejny kredyt, który jest niezmiernie często wybierany, to kredyt hipoteczny. Zaciągany jest on na zakup nieruchomości i spłacany jest bardzo często przez kilkadziesiąt lat. Tego typu kredyty z powodu wysokiej kwoty i długiego czasu spłacania przeważnie posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – trzeci typ, który tak naprawdę łączy kilka kredytów w jeden. W konsekwencji do opłacania mamy jedynie jedną ratę i nie musimy przejmować się, że ominiemy jakąś ratę. Na zakończenie warto wspomnieć również o karcie kredytowej i kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najszybciej otrzymywanych kredytów, gdyż bardzo często nie ma potrzeby, żeby iść do placówki żeby je uzyskać. Bardzo często także nie są oprocentowane, pod warunkiem że spłacamy zobowiązanie na czas.

Kredyt gotówkowy a bezgotówkowy

Warto zaznaczyć, że kredyt nie jest pożyczką, kredyt jest udzielany tylko przez banki, lub instytucje, które są w posiadaniu zgody KNF. Działalność banków jest bardzo szczegółowo opisana w ustawie na temat kredytu konsumenckiego, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają paragrafy z kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek wydzielić możemy kredyty gotówkowe oraz bezgotówkowe. Różnią się bardzo prostą rzeczą, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się parę różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, inaczej nazywany konsumenckim, to kredyt, z którego środki otrzymujemy prosto na nasz rachunek i od razu mamy do nich dowolny dostęp. Banku nie interesuje czy wydamy je na nowy telewizor, zakup mebli, czy na podróże. Kredyt jest przydzielany na ustaloną kwotę i o tym czy go dostaniemy decyduje m.in. obliczona zdolność kredytowa, czy też zarobki. Za taki kredyt zawsze musimy zapłacić i zazwyczaj będzie to pobierane w postaci prowizji oraz oprocentowania. Tego typu kredyty udzielane są na okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, gdzie jest kilka różnych produktów, na przykład:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na rachunku bankowym.

Co jest największą różnicą między kredytem gotówkowym, a usługami bezgotówkowymi? Otrzymując jeden z kredytów wymienionych powyżej nie będziemy mieć wolnej gotówki, którą mamy możliwość wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. Przy kredytach hipotecznych pieniądze wydawane są na kupno domu i bardzo często przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny ma za zadanie połączyć nasze pozostałe kredyty, więc ponownie – nie dostajemy przelewu na konto. W przypadku karty kredytowej i linii kredytowej na koncie bankowym, możemy środki przeznaczyć na dowolny cel, ale jest to zazwyczaj niewielka suma i nie nam się jej na przykład zamienić na gotówkę, zazwyczaj też nie będziemy w stanie wykonać przelewu za środki z karty kredytowej.

Czy warto korzystać z kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe w większości udostępnione są dla większości ludzi, pod warunkiem posiadania zdolności kredytowej. Nie jest istotne czy jesteś studentem, obcokrajowcem czy posiadasz firmę, zdecydowanie odnajdziesz bank, w którym po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów otrzymasz kredyt konsumpcyjny. Wskazówki o tym w jakim banku możesz znaleźć interesujący Cię kredyt i gdzie otrzymasz najlepsze warunki dobrze jest zobaczyć w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy musi sam przeanalizować czy warto brać kredyty gotówkowe. Warto wiedzieć, że zawsze musimy bankowi spłacać więcej pieniędzy, niż nam pożyczył. Jeśli bardzo potrzebujemy skorzystać z tego produktu to najlepiej sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych, jaki bank ma najlepszą ofertę i udać się właśnie do niego i nie iść na łatwiznę i brać kredytu w banku, w którym mamy rachunek.