Miejsca gdzie warto panele fotowoltaiczne

9 lutego 2022 by Brak komentarzy

Ze względu na możliwość otrzymania różnych dofinansowań na fotowoltaikę z każdym rokiem rośnie zainteresowanie tym sposobem wytwarzania energii. Jest to przyjazne środowisku źródło energii, które umożliwi także zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może stać się posiadaczem fotowoltaiki. Ich montażem trudnią wyspecjalizowane firmy, które w planach uwzględniają wiele potrzebnych parametrów, oraz dopasowują najodpowiedniejsze lokalizacje na montaż paneli słonecznych. Zazwyczaj przez wzgląd na wygodę są one instalowane na dachach budynków, ale możliwe jest również umieszczenie je w innych miejscach takich jak stelaże naziemne, dachy garaży, oraz dachy altan. Gdzie jeszcze warto zainstalować fotowoltaikę w Trójmieście? Czy ulokowanie ich na gruncie nie wpłynie niekorzystnie na ich efektywność? 

Gdzie najlepiej zamontować instalację słoneczną?

Odpowiednie wybranie lokalizacji na montaż paneli słonecznych ma znaczący wpływ na ich efektywność. Poszukując firmy, która zajmie się instalacją można skorzystać z doświadczenia specjalistów w kwestii wyboru nie tylko ich mocy, ale również właściwego miejsca. Ważne, żeby w miarę możliwości zapewniony był jak najdłuższy dostęp do promieni słonecznych. W ciągu roku zmienia się kąt padania promieni, dlatego odpowiedni dobór montażu zależy od warunków geograficznych. Przykładem jest niewątpliwie Białystok w województwie podlaskim, gdzie według badań największą efektywność produkcji prądu można uzyskać w maju, czerwcu i sierpniu, najmniejsza z kolei jest od listopada do marca.

Takie uwarunkowania należy rozważyć podejmując decyzję o zamontowaniu instalacji. Panele fotowoltaiczne najlepiej jest zamontować na otwartej przestrzeni w stronę południa. Najlepszy kąt pochylenia to 30 – 45 stopni. Warto wspomnieć, że zwiększenie kąta nachylenia może przynieść duże straty energii. Panele słoneczne zazwyczaj montowane są na dachach domów, a zatem kąt pochylenia narzucony jest przez konfigurację dachu. Zazwyczaj, gdy nie można umieścić instalacji na dachu, warto rozważyć montaż na południowej ścianie domu. Inną opcją może być również umieszczenie ich na odpowiedniej konstrukcji na gruncie. Warunkiem jest jednak duża przestrzeń bez zabudowań czy drzew w okolicy. Warto pamiętać, że drzewa nawet takie, które bezpośrednio nie osłaniają konstrukcji, mogą mieć negatywny wpływ przez wzgląd na opadające liście.

Dlaczego należy wziąć pod uwagę instalację paneli słonecznych na ścianie budynku?

Niewątpliwie najbardziej popularnym sposobem instalacji paneli fotowoltaicznych jest montaż ich na dachu domu. Jednakże niekiedy nie jest to możliwe i należy zastanowić się nad innymi rozwiązaniami jak na przykład rzadko spotykany montaż na ścianie domu. Zasada działania fotowoltaiki pozostaje taka sama jak w przypadku klasycznego umiejscowienia na dachu. W jakich przypadkach można przemyśleć ten sposób? Najczęściej właściciele domów decydują się na niego w następujących przypadkach:

  • konstrukcja dachu nie umożliwia ułożenia na nim paneli,
  • inwestor chce powiększyć ilość paneli, ale nie ma więcej przestrzeni na dachu,
  • dach jest stosunkowo niewielki i nie da się na nim zamontować wszystkich wymaganych paneli.

Bezdyskusyjną zaletą takiego montażu jest powiększenie ich efektywności w okresie zimowym, kiedy słońce położone jest nisko nad horyzontem. Inwestorzy chcący zamontować panele na ścianie często jako zaletę wskazują nietypowy wygląd budynku, który nadają mu panele. Takie ułożenie fotowoltaiki ułatwia także ich konserwację i czyszczenie przez wzgląd na łatwiejszy dostęp do nich. Niewątpliwie to rozwiązanie ma również wadę. Pomimo tego że wytworzenie prądu w okresie zimowym jest zwiekszona, to wydajność biorąc pod uwagę cały rok jest mniejsza o 72 % w porównaniu do tradycyjnego sposobu instalacji. 

Panele fotowoltaiczne wolnostojące – czy warto?

Panele wolnostojące są dobrym rozwiązaniem, kiedy mamy wolny kawałek gruntu. Niestety, koszt ich montażu jest o wiele większy niż w sytuacji tradycyjnego montażu. Dzieje się tak, ponieważ panele wolnostojące wymagają specjalnej konstrukcji, która utrzyma je w odpowiednim nachyleniu. Bezdyskusyjną zaletą jest ich większa efektywność, zwłaszcza, kiedy inwestor zdecyduje się na wyposażenie ich w system nadążny, który przekręca panele w kierunku słońca.