Miejsca warte zobaczenia w Gdańsku

20 listopada 2021 by Brak komentarzy

Gdańsk jest z pewnością miastem chętnie odwiedzanym przez turystów. To dzięki jego umiejscowieniu nad morzem, a także bogatej historii. Każdego roku to piękne miasto odwiedzają tłumy turystów z Polski, ale i z zagranicy. Gdańsk należy do jednych z najstarszych polskich miast, posiadający wiele bezcennych zabytków, a także miejscem od którego zaczęła się II wojna światowa. Poza najbardziej znanymi zabytkami takimi jak Fontanna Neptuna, Ratusz, Bazylika Mariacka, Brama Żuraw, miasto bogate jest wiele innych mniej popularnych atrakcji turystycznych. Takim przykładem mogą być przedporoża, czyli element gdańskiej architektury ulicy i domu. Mało kto wie, że przez wzgląd na nietypowe położenie Gdańska niedawno zbudowano tam wyjątkowo długie schody, bo liczące aż 270 metrów długości. Łączą one ulicę Kartuską z osiedlem Paderewskiego. Po obu stronach schodów posadzona została także roślinność, która znacznie uprzyjemnia spacer. Co należy zwiedzić w Gdańsku? Gdzie można się „wdrapać”, aby podziwiać panoramę miasta i okolic?

Gdańsk i jego historia

Za początki miasta uznaje się IX w. Gdańsk jest miastem które może poszczycić się dynamiczną historią, często zmieniając kraj do którego przynależy. Przez jakiś czas miasto należało do Brandenburczyków, aby później zostać zdobyte przez Krzyżaków. Pod ich władaniem pozostało przez kolejne 150 lat. Królem, który przyłączył Gdańsk do Polski był Kazimierz Jagiellończyk. Wówczas też nadał wiele praw, m.in. prawo do własnej monety. Na pewno miasta nie ominęły również rozbiory Polski, kiedy to ponownie musiał zmienić przynależność. Następnym burzliwym momentem w historii był początek II wojny światowej, kiedy to 1 września 1939 roku niemiecki pancernik zaatakował Westerplatte. Wtedy miasto zaczęło przynależeć do III Rzeszy. Po wojnie został sprawnie odbudowany, rozkwitał przemysł oraz gdański uniwersytet. Kolejnym przełomowym momentem w historii Gdańska był wybuch strajku pracowników Stoczni Gdańskiej, powstanie Solidarności której przewodził Lech Wałęsa oraz upadek komunizmu.

Miasto schodów- Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka znana jest również jako Korona Gdańska. Bazylika jest trzecią pod względem wielkości budowlą na świecie, której mury w całości wzniesione zostały z cegły. Bazylika zaprojektowana jest w stylu gotyckim, charakterystycznym dla miast nadbałtyckich. Jest to na pewno dobrze znany symbol Gdańska. Bazylika Mariacka jest chętnie zwiedzana przez turystów nie tylko ze względu na ujmującą architekturę i ciekawą historię. To co wabi przyjezdnych jest z pewnością wieża z tarasem widokowym, z którego podziwiać można widok zapierający dech w piersiach. Na górę prowadzi aż 409 schodów! Do połowy wspinaczki są one wąskie i kręte, by później przemienić się w szczególnie obszerne. Po drodze na punkt widokowy można także obejrzećć dwa dzwony- Gratia Dei a także Ave Maria. Nie można zapomnieć, że  nie są to typowe dzwony- pierwszy z nich waży niemal 8 ton, drugi natomiast 2,5 tony. Z wieży można ujrzeć piękne sklepienia z góry, a także przy odpowiedniej, bezchmurnej pogodzie widoczny jest Tczew i Hel. Na pewno wysiłek, jaki trzeba włożyć w pokonanie takiej ilości schodów jest warty tego, co czeka nas na samym ich końcu.

Wyjątkowa architektura miasta- przedproża

Ciasna zabudowa Gdańska nie służyła powstawaniu miejsc, gdzie mieszkańcy mogliby urządzać spotkania towarzyskie. W mieście nie ma rozbudowanych parków, jedynym wyjściem byłaby zajmująca dużo czasu wycieczka na obrzeża. Z pomocą przy rozwikłaniu tego problemu przybyli architekci wymyślając tzw. przedproża. Są to tarasy wysunięte przed elewację budynku. Ich szerokość pozwalala na swobodne spotkania towarzyskie. W czasie ładnej pogody to zwłaszcza tam mieszkańcy kamienic spędzali czas wolny. Przedproża pełniły także funkcję bezpiecznych placów zabaw dla dzieci. Taras ograniczony jest balustradą i można dostać się tam przy pomocy schodów. Obok większości przedproży budowano często wejście do piwnicy. Przedproża były również rozwiązaniem problemu wysokiego poziomu wód gruntowych. Parter kamienicy często budowano nieco wyżej niż standardowo, a wejście do budynku poprzedzone było przedprożami. Przyjmuje się, że początek tej nietypowej architektury przypada na XV wiek. Często przedproża obudowywano i zadaszano, aby zwiększyć przestrzeń sklepu znajdującego się w budynku. Oczywiście projekt przedproży inny był w przypadku bogatych kamienic i ich biedniejszych odpowiedników. W przypadku ubogich kamienic balustrady były proste, w bogatszych z kolei ozdabiano je wyjątkowymi kamiennymi rzeźbami. 

Góra gradowa- mało znana atrakcja Gdańska

Oprócz niezwykle popularnej Bazyliki Mariackiej, która znana jest również jako punkt widokowy, warto zobaczyć również mniej znaną Górę Gradową. Miejsce to pełni także funkcję punktu widokowego. Góra Gradowa jest wzgórzem o wysokości 50 m, na szczycie której wybudowane zostały liczne pomieszczenia obronne. Z tego powodu jest to wyjątkowe miejsce dla fanów bunkrów. Są tam także inne atrakcje jak np. interaktywne centrum naukowe wybudowane specjalnie dla dzieci. Góra Gradowa położona jest we wschodniej części miasta, tuż za stacją kolejową. Wybudowany na szczycie w 2000 roku Krzyż Milenijny jest nocą oświetlany, co stanowi szczególnie piękny widok. Warto odwiedzić Gadańsk, aby pobyć w nim kilka dni, bo weekend to z pewnością za krótko, szczególnie jeśli chodzi o odkrywanie wyjątkowych, mało popularnych atrakcji turystycznych.

Tagi: