Na co zwrócić uwagę podczas deratyzacji?

26 sierpnia 2021 by Brak komentarzy

Czym jest deratyzacja?

Najłatwiej jest powiedzieć, że deratyzacja polega na dyskwalifikacji myszy i szczurów. Gryzonie rozmnażają się niesamowicie szybko, a niestety roznoszą niebezpieczne choroby i dewastują piwnice i garaże, nadgryzają kable i niszczą rury .

Deratyzacja może być chemiczna i mechaniczna, polecane jest również wykorzystywanie obydwu strategii co może dać lepszy rezultat. Deratyzacja chemiczna bazuje na substancjach trujących, które układane są w szczególnie odwiedzanych przez gryzonie miejscach. Trutki mogą być w formie ziaren, pianek i granulatów. Wszystkie substancje są niedostępne dla naszych pupili i ludzi oraz odpowiednio oznaczone. Deratyzacja mechaniczna opiera się na pułapkach i wabikach, które mają za zadanie zwabić i złapać gryzonie. Sama w sobie nie uśmierca myszy.

O czym trzeba pamiętać przy deratyzacji?

Warto nie dopuszczać dzieci i zwierząt do pułapek i trutek na gryzonie. Szczególnie narażone na zatrucie są polujące na myszy koty. Gryzonie, które zjedzą truciznę robią się ospałe, jednak wciąż chodzą. W konsekwencji kot szybciej może je schwytać, niestety powoduje to zatrucie się zwierzaka. Warto więc dokładnie zamknąć przed psami i kotami wszystkie pokoje, w których rozłożone są substancje trujące, a jeżeli mamy taką możliwość – wysłać zwierzaka na czas deratyzacji do bliskich.

Kto zleca i przeprowadza deratyzację?

Każdy zarządzający nieruchomością jest zobowiązany do przeprowadzenia deratyzacji w momencie kiedy pojawią się w budynku gryzonie. Jest to zapisane w Ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi. Nie musisz się tym przejmować jeżeli mieszkasz w bloku, ponieważ jest to obowiązek administracji albo wspólnoty mieszkaniowej. 

Każda gmina posiada również odrębne uchwały, które opisują ile razy w ciągu roku trzeba przeprowadzać odszczurzanie. W Warszawie niezbędne jest to dwa razy w roku – w okresie kwiecień-maj i listopad-grudzień. W tym celu zgłoś się Dezynsekcja i deratyzacja Hanna Skowronek. Przedsiębiorstwo to działa na obszarze takich dzielnic Warszawy jak Mokotów czy Praga.

Pamiętaj, że nie warto odkładać w czasie deratyzacji. Przede wszystkim niewykonanie odszczurzania w ustalonych terminach jest wykroczeniem i bardzo możliwe, że dostaniesz za to grzywnę. A na domiar tego, myszy i szczury są okropnym kłopotem i im dłużej będziesz zwlekać z pozbyciem się ich, tym bardziej kłopotliwe będzie to zadanie. Przy większym problemie polecamy Ci zaangażować sprawdzoną firmę, którą bez problemu zlokalizujesz w Warszawie.