Na czym polega metalizacja natryskowa?

22 września 2022 by Brak komentarzy

Korozja ma negatywne skutki dla konstrukcji stalowych. Rzutuje ona na wytrzymałość takich elementów. Jest to kłopot, z którym od lat mierzą się inżynierowie.

Wilgoć połączona z procesem utleniania jest przyczyną pojawiania się rdzy. Wobec tego, uwzględniając różne warunki atmosferyczne, w których przebywają stalowe elementy, zaczęto stosować ochronę antykorozyjną.

Ogrom przemysłu stalowego i jego {duży|spory| wpływ na gospodarkę, wygenerował zapotrzebowanie na firmy zajmujące się tego typu ochroną. Jedną z flagowych usług świadczonych przez tego typu firmy jest metalizacja natryskowa. Na czym polega ten proces?

Na czym polega metalizacja natryskowa?

Metalizacja natryskowa jest sposobem zabezpieczenia konstrukcji stalowych przed wpływem wilgoci. To właśnie wilgoć połączona z tlenem w znacznej mierze powoduje tworzenie się korozji.

Jest to jedna z najbardziej nowoczesnych technik ochronnych. Jest również niesamowicie efektywna. Założenie właściwej warstwy preparatu pod należytym ciśnieniem pozwala utrzymać efekt przez długi czas.

Sam proces, jakim jest metalizacja natryskowa polega na nanoszeniu przy pomocy natrysku nagrzanego do temperatury topnienia metalu na części stalowe. Zazwyczaj jako materiał ochronny stosuje się cynk. W efekcie związania materiałów, powstaje jednolita powłoka, która efektywnie chroni materiał przed korozją.

Jakie typy metalizacji natryskowej wybrać?

Istnieją różne typy metalizacji natryskowej. Jej podział może następować z uwzględnieniem różnorakich parametrów.

Jedną z podstawowych linii podziału jest rodzaj wykorzystywanego ciepła. Metalizacja natryskowa jest dziedziną, która stale ewoluuje dostarczając coraz nowszych i skuteczniejszych rozwiązań.

Do najczęściej używanych rodzajów metalizacji natryskowej zaliczyć można:

  • Natryskiwanie płomieniowe – w wyniku spalania gazu z drutu lub proszku tworzy się rozpylany materiał nanoszony na metal
  • Natryskiwanie łukowe – stosuje łuk elektryczny. Ma miejsce w wyższej temperaturze niż natryskiwanie płomieniowe.
  • Natryskiwanie plazmowe – w tym wariancie materiałem cieplnym jest gaz plazmotwórczy. Temperatura jest tak duża, że pozwala spalenia niemal każdego rodzaju metalu.
  • Natryskiwanie naddźwiękowe – jedna z najnowszych metod metalizacji natryskowej. Jest to znacznie ulepszona wersja natryskiwanie płomieniowego

Warto również wspomnieć, że stale prowadzone są badania nam nowymi technikami. Ich zadaniem jest nadanie jeszcze skuteczniejszej ochrony antykorozyjnej konstrukcjom stalowym.

Czy można zabezpieczyć stal samodzielnie?

By skutecznie zabezpieczyć elementy stalowe przed korozją, najlepiej zaangażować do tego specjalistów. Przede wszystkim, metalizacja natryskowa wymaga właściwego sprzętu.

Ponadto, wiedza teoretyczna i praktyczna. Osoba bez przeszkolenia, próbując samodzielnie realizować metalizację natryskową może spowodować więcej kłopotów niż korzyści.

Firm zajmujących się metalizacją natryskową najlepiej szukać w sieci, gdzie obecnie przenosi się większość reklamodawców. Można też znaleźć opinie i dokładne opisy ofert poszczególnych firm.