Na czym polega praca groomera?

23 września 2022 by Brak komentarzy

Jednym z nowych zawodów, który w ostatnim czasie zdobywa popularność jest zawód psiego fryzjera. Do spółki z postępującą świadomością dotyczącą opieki nad zwierzętami powstaje coraz więcej salonów oferujących usługi kosmetyczne dla czworonogów.

Groomer Bytom to zajęcie przeznaczone przede wszystkim dla pasjonatów zwierząt. Dotychczas fani zwierzaków mogli realizować swoje zamiłowania w weterynarii. Groomer stanowi opcję dla wszystkich, którzy nie chcą przechodzić przez trudne studia.

Czym konkretnie zajmuje się groomer? Jakie cechy mogą być pomocne w tym zawodzie? Co trzeba zrobić by stać się psim fryzjerem?

Jakie obowiązki stoją przed groomerem?

Choć ogólnie groomer wyobrażany jest jako psi fryzjer, nie jest to cała prawda o tym zawodzie. Groomer nie obcina tylko psów, ale również koty.

Ponadto praca groomera nie ogranicza się tylko do strzyżenia. Wykonuje on też inne zabiegi pielęgnacyjne – przycina paznokcie, czyści ciężko dostępne miejsca i przygotowuje czworonogi do różnego rodzaju pokazów.

Innym z zadań groomera jest skrupulatna dezynfekcja i dezynsekcja zwierzęcia. Wszelkie robactwo musi zostać usunięte z ciała pupila. Praca nad tym aspektem pozwala usunąć ryzyko wystąpienia różnych chorób, przenoszonych przez insekty.

Żeby skutecznie świadczyć wszelkiego typu zabiegi groomer powinien dysponować odpowiednim instrumentarium. Niezbędne jest osobne pomieszczenie do zabiegów odkażających.

Groomer funkcjonuje także w otoczeniu, w którym ma styczność różne bakterie i wirusy. Jego zdaniem jest bezwarunkowe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Co za tym idzie, jest on zobligowany do regularnego czyszczenia swojego miejsca pracy oraz narzędzi, z których korzysta.

Jakie cechy charakteru sprzyjają pracy groomera?

Bez cienia wątpliwości zawód groomera nie jest dedykowany dla każdego. By odnaleźć się w tym zajęciu warto prezentować zestaw pewnych przymiotów.

Przede wszystkim groomerem nie zostanie osoba, która nie lubi zwierząt. Odpowiednie podejście to w tej branży bardzo wiele. Przeważnie zwierzęta przeciwstawiają się gdy mowa o zabiegach kosmetycznych.

Groomer powinien w związku z tym być w stanie do zapanowania nad czasem niesfornymi zwierzakami. Mocno pożądaną cechą jest tu cierpliwość.

Psiemy fryzjerowi potrzebna jest także kreatywność – pozwala ona nie tylko poradzić sobie z charakterem psa czy kota. Jest to też element, który pozwala gustownie wystylizować zwierzę i przygotować je do pokazów bądź codziennej, eleganckiej prezencji.

Co trzeba zrobić by zostać groomerem?

Jeśli jesteśmy zainteresowani pracą ze zwierzętami, warto przemyśleć kurs groomerski. Ukończenie kilkudziesięciu godzinnego kursu uprawnia jego beneficjentów do podjęcia pracy w zawodzie groomera.

Podczas kursu uczestnik zdobywa wiedzę na temat pielęgnacji zwierząt od strony teoretycznej i praktycznej. Poznawane są rodzaje sierści, uczeń zgłębia też wiedzę z zakresu trymowania i czyszczenia czworonogów.

Całość szkolenia wieńczona jest egzaminem, który składa się z dwóch części. Część teoretyczna zawiera zestaw pytań, sprawdzających ogół wiedzy o świecie zwierząt i groomingu. W części praktycznej, przyszły groomer, robi fryzurę wskazanemu zwierzęciu pod okiem egzaminatora – wykwalifikowanego groomera.