Najlepszy klimatyzator do domu lub mieszkania

16 listopada 2021 by Brak komentarzy

Upały w Polsce coraz częściej są niełatwe do zniesienia. Wiele ludzi staje przed decyzją o kupnie klimatyzatora, chcąc choć w niewielkim stopniu odpocząć od wysokimi temperaturami. Zazwyczaj klimat w naszym kraju nie jest bardzo gorący, ale upały nie są szczególnym zjawiskiem. Klimatyzator w gorące dni może bardzo pomóc nie tylko obniżając temperaturę, ale również zmniejszają wilgotność. Instalacja klimatyzacji w domu stało się zjawiskiem tak powszechnym, że ceny klimatyzatorów znacznie spadły, dzięki czemu coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Czy warto wziąć pod uwagę zakup klimatyzatora do domu? Jaki najlepiej kupić? Czy klimatyzacja w domu nie jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka?

Czym jest klimatyzator? 

Bez względu na rodzaj klimatyzatora czy miejsca zamontowania, jego zadanie jest takie samo – zmniejszyć temperaturę powietrza i wilgotność. Wbrew opinii sposób działania klimatyzacji jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Powietrze jest pobierane z pomieszczenia przez czynnik chłodniczy i pod postacią pary transportowane do sprężarki. Celem sprężarki jest zwiększenie jego temperatury oraz ciśnienia, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło. Kolejnym etapem jest przedostanie się czynnika chłodniczego przez zawór rozprężny, gdzie gwałtownie spada temperatura. Generalnie można powiedzieć, że sposób jego funkcjonowania jest lodówki. Część klimatyzatorów ma funkcję, która pozwala na odwrócenie procesu, przez co w zimniejsze dni można dogrzewać pomieszczenia przy użyciu tego samego urządzenia. 

Czy opłaca się zainwestować w klimatyzację?

Przed decyzją o instalacji klimatyzatora trzeba rozważyć wszelkie minusy i plusy. Wiele ludzi sądzi, że klimatyzacja zduńska wola ma obecnie więcej zalet niż wad. Najistotniejsze z nich to:

 • Komfort termiczny – jest to podstawowe i najważniejsze zadanie klimatyzatora, czyli wyregulowanie umiarkowanej temperatury powietrza. Poza termoregulacją klimatyzator reguluje także wilgotność. Nie należy zapominać, że wysokie temperatury i utrzymująca się wilgotność są niebezpieczne dla osób z chorobami kardiologicznymi lub układu oddechowego. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów jest w całości zautomatyzowana, a więc samodzielnie pilnuje wcześniej ustawione parametry.
 • Poprawa jakości powietrza – istotną kwestią jest to, że klimatyzatory umożliwiają stały dopływ powietrza z zewnątrz, dzięki czemu ograniczona jest ilość drobnoustrojów w pomieszczeniu. Niektóre modele wyposażone zostały również w filtry powietrza, które troszczą się jak najlepszą jego jakość. Jest to parametr ważny zwłaszcza dla alergików czy astmatyków.
 • Jonizacja powietrza – jest to dodatkowa funkcja, którą mają tylko niektóre klimatyzatory. Jonizacja powietrza może znacząco poprawić stan zdrowia.

Wady montażu klimatyzatora w domu

Oczywiście klimatyzator, jak i większość urządzeń oprócz plusów posiada również pewne wady. Wiele ludzi bezpodstawnie obawia się zagrzybienia urządzenia, które będzie wydmuchiwać szkodliwe zarodniki w domu. Nie jest to do końca prawdą, jeśli właściciel klimatyzatora regularnie dba o jego czyszczenie i serwis. Wśród minusów klimatyzatora można wymienić:

 • Cena – klimatyzator ostatnio stał się znacznie tańszy, aczkolwiek mimo to nie jest to mały wydatek. Również koszty montażu są stosunkowo wysokie.
 • Czyszczenie – aby klimatyzator nie był szkodliwy dla naszego zdrowia należy okresowo zlecać jego czyszczenie przez profesjonalny serwis. Ważne są również jego przeglądy, aby długo i bezproblemowo funkcjonował.
 • Miejsce – jedną z wad klimatyzatora jest to, że zajmuje on stosunkowo dużo miejsca. Jest to pewien kłopot zarówno jeśli chodzi o klimatyzator montowany na ścianie, jak i mobilny.

Jakie są typy klimatyzatora

Na rynku w ofercie jest wiele odmian klimatyzatorów. Można podzielić je na kilka typów:

 • Klimatyzator w wersji split – jest to zdecydowanie najchętniej kupowany klimatyzator. Zbudowany jest on z dwóch składników: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Ich popularność wynika z tego, że są wydajne i nie za głośne. Potrzebują one także stosunkowo niewiele miejsca na instalację.
 • Klimatyzator w wersji multisplit – są to klimatyzatory, które posiadają jedną jednostkę zewnętrzną, do której jest możliwość podłączenia wielu jednostek wewnętrznych. Dzięki temu jeden system obsługuje wiele pomieszczeń.
 • Klimatyzator mobilny – jak sama nazwa sugeruje nie jest to urządzenie permamentnie montowane do ściany. Można dowolnie go przemieszczać – zazwyczaj taki klimatyzator posiada kółka. Wadą takiego rozwiązania jest to, że urządzenie to znacznie gorzej chłodzi niż typu split.
 • Klimatyzator kasetonowy – rozwiązanie zazwyczaj montowane w biurach. Jednostka wewnętrzna montowana jest w suficie podwieszanym.
 • Klimatyzator kanałowy – zaletą tego rozwiązania jest staranne rozprowadzanie powietrza w pomieszczeniu. Jedno urządzenie może obsługiwać kilka pomieszczeń za pomocą kanałów.
 • Klimatyzator okienny – jest to dawna odmiana klimatyzatora, która coraz rzadziej pojawia się w sprzedaży. Jak sama nazwa sugeruje montowane są w oknie, niestety wadą jest głośna praca. 

Wybór klimatyzatora zależy od kilku czynników. Należy rozważyć powierzchnię, ilość pomieszczeń, oraz środki jakimi dysponujemy. Oczywiście warto rozważyć także posiadanie odpowiedniego miejsca na instalację. Istotnym aspektem są również ewentualne dodatkowe funkcje klimatyzatora jak np. jonizacja powietrza, czy zamontowane filtry powietrza. Na rynku jest szeroki asortyment klimatyzatorów także takich przystosowanych do dużych pomieszczeń biurowych. Jeśli nie jesteśmy pewni zakupu takiego urządzenia, można rozważyć wypożyczenie klimatyzatora mobilnego, aby przekonać się czy jest to rozwiązanie dla nas.