Najważniejsze korzyści płynące z instalacji fotowoltaiki

18 grudnia 2021 by Brak komentarzy

Od kilku lat bardzo wzrosła powszechność paneli fotowoltaicznych. Stosunkowo niedawno czerpanie energii słonecznej było mrzonką, dziś stało się to realne- każdy, kto posiada budynek, lub kawałek terenu może zostać właścicielem paneli fotowoltaicznych i czerpać energię słoneczną. Instalacje takie mają wiele zalet, a co najważniejsze słońce jest niewyczerpanym źródłem energii. Jak funkcjonują panele słoneczne? Jakie korzyści można czerpać z pozyskiwania energii w ten sposób?

Jak jest produkowana energia przez panele słoneczne?

Pobieranie energii ze słońca znane jest ludzkości od jakiegoś czasu. Każdy z nas na pewno miał styczność się z kalkulatorami pobierającymi energię w ten sposób. Obecnie ta metoda znacznie się rozwinęła i jest możliwość wytwarzania energii elektrycznej we własnym zakresie przez osoby prywatne. Wytwarzanie prądu ze słońca to proces wieloetapowy. Swój początek ma w ogniwach fotowoltaicznych połączonych w moduły, co pozwala na zdecydowane zwiększenie ilości wytwarzanego prądu. W panelach słonecznych pod wpływem promieni słonecznych wytwarzany jest prąd stały, który następnie przekazywany jest do falownika. Falownik poza przekształceniem prądu stałego w prąd zmienny nadający się do naszych gniazdek, pełni również funkcję nadzorcy domowej elektrowni. Stale dopasowuje on wytwarzany prąd do parametrów sieci. Co więcej w przypadku wystąpienia awarii wyłącza się. Nie zawsze ilość wyprodukowanej energii jest identyczna, zależne jest to oczywiście od ilości dni słonecznych. W przypadku nadmiaru prądu, istnieje możliwość przekazania go do elektrowni. Kiedy ilość wyprodukowanej energii będzie niewielka, można pobrać przesłany nadmiar z elektrowni. 

6 zalet jakie daje fotowoltaika

Panele słoneczne posiadają znacznie więcej zalet niż wad. Wiele ludzi decyduje się na ich instalację przede wszystkim przez wzgląd na liczne dofinansowania umożliwiające zmniejszyć koszty zakupu paneli. Zalety tego sposobu wytwarzania energii elektrycznej odnosi się głównie obszaru ekonomicznego a także ekologicznego. Jakie dokładnie zalety możemy czerpać z paneli fotowoltaicznych?

Zmniejszenie kosztów energii elektrycznej

Jest to na pewno najważniejsza korzyść wynikająca z montażu fotowoltaiki. Wytwarzanie własnego prądu pozwoli właścicielom domów znacznie obniżyć rachunki za prąd. Ilość prądu zależy od ilości dni słonecznych. Kiedy przydomowa instalacja wytworzy nadwyżkę prądu warto wysłać go do elektrowni, aby następnie pobrać w okresie braków. Warto pamiętać, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i każdy może z niej korzystać. Jedynym kosztem jaki musi ponieść potencjalny inwestor jest sam cena całej instalacji. Przy obecnie istniejących dotacjach znacznie więcej osób ma możliwość pozwolić na takie rozwiązanie, a poza tym jest to inwestycja dająca zyski przez wiele lat.

Podwyżki za prąd- niezależność

Przydomowa instalacja paneli słonecznych umożliwia niezależność jeśli chodzi o nieustające podnoszenie cen energii elektrycznej. Kiedy podpisujemy umowę z elektrownią, nie mamy gwarancji, że ceny prądu nie wzrosną. Właściciele fotowoltaiki na pewno nie muszą się martwić potencjalnymi podwyżkami, stają się niezależni.

Panele słoneczne korzystne dla środowiska

Elektrownie, aby móc wytworzyć odpowiednią ilość prądu muszą zużyć duże ilości paliwa a także wody. W Polsce podstawowym surowcem potrzebnym do produkcji energii elektrycznej jest węgiel. Ten sposób wytwarzania energii jest wyjątkowo nieprzyjazny dla środowiska naturalnego. Na szczęście przydomowe elektrownie są zupełnie bezpieczne. Co więcej do produkcji paneli używa się  krzem i aluminium, czyli surowce całościowo podlegające recyclingowi. W czasie produkcji energii elektrycznej nie powstają żadne szkodliwe środowiska substancje.

Inwestycja na długie lata

Z pewnością decyzja o montażu fotowoltaiki wiąże się z wyjątkowo dużymi kosztami. Pomimo dotacji należy liczyć się z określonym wydatkiem, nie można jednak zapominać, że taka instalacja jest inwestycją na wiele lat. Panele wykonane są z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na szczególnie niesprzyjające pogody. Dotyczy to zarówno ulewnych deszczów, dużego gradobicia, a także zalegania na nich ciężkich hałd śniegu.

Prostota obsługi fotowoltaiki

Po zainstalowaniu instalacji na naszym domu nie trzeba się martwić o skomplikowaną obsługę. Panele są prawie zupełnie bezobsługowe, a cała instalacja wyposażona jest w falownik, który w sytuacji jakiś problemów powiadomi nas o nich. Zazwyczaj nie ma potrzeby również ich czyścić, oprócz sytuacji, kiedy od pewnego czasu nie padał deszcz, a w okolicy występuje dużo pyłów.

Pomoc finansowa przy zakupie fotowoltaiki

Obecnie, aby zmotywować coraz więcej ludzi w inwestowanie w produkcję energii elektrycznej, które jest nieszkodliwe dla środowiska, powstało dużo programów proponujących liczne dofinansowania. Programy takie same w całym kraju. Inne proponowane są w Warszawie, inne w Łodzi, a jeszcze inne w fotowoltaika Gdańsk. Przed rozpoczęciem inwestycji należy rozeznać się jakie dotacje obowiązują w naszym miejscu zamieszkania. Oprócz samego wsparcia w zakupie takiej instalacji, można także odliczyć tzw. ulgę termoizolacyjną od corocznego zeznania podatkowego.