Odśwież swoje schody – wymiana stopni

28 kwietnia 2022 by Brak komentarzy

Schody często pełnią istotną funkcję w mieszkaniach piętrowych. Są czymś w rodzaju łącznika między dołem, a górą. W wyniku częstego używania, z czasem spotyka jepisany im los. Z wiekiem stają się coraz bardziej zniszczone. Tocałkowicie normalne. Nie mniej jednak, porządnie zbudowane schody mogą służyć latami. Zużyciu podlega raczej warstwa wierzchnia. Tą w razie potrzeby można odświeżyć. Jak zrewitalizować schody w Elblągu, Gdańsku i innych miejscach? Wszędzie pojawiają się te same wątpliwości. Spieszymy z odpowiedzią!

Zużyte stopnie – usunąć czy odświeżyć? 

Każdy chce mieć elegancki, wypielęgnowany dom. Niestety podniszczone schody nie prezentują się estetycznie. W związku z tym, kiedy widać po nich znaki ”starości” warto pomyśleć o ich wymianie.

Bywa, że schody nie nadają się do odnawiania. Spróchniałe deski czy wilgoć sprawiają, że drewno w szybkim tempie traci na swym blasku. W takich przypadkach wyjściem jest całkowite rozmontowanie starych stopni. Usunięcie bezużytecznych desek daje szansę zaaranżowania przestrzeni schodowej na nowo. Wystarczy przygotować warstwę bazową i można działać

Jeśli stopnie są w przyzwoitej(ym) stanie można pomyśleć nad ich odświeżeniem. Z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi i środków czyszczących można osiągnąć wiele. W przypadku jakichkolwiek prac – czy to związanych z wymianą stopni czy ich rewitalizacją najważniejszy jest pomysł. Wyobraźnia potrafi wymyślać niecodzienne idee. Nie tylko dobrze się one prezentują, ale także są funkcjonalne.

Wymieniasz stopnie schodowe? Zadbaj o wszystko

Wstawianie nowych stopni schodowych być przednią zabawą. Planowanie to zdecydowanie najlepszy(a) element tego procesu. Wymiana sama w sobie nie jest bardzo trudna. Powinno się jednak pamiętać o pewnych elementarnych regułach. Jeśli planujemy dokonać transformację(i) schodów warto zrobić to właściwie. Startuje od przygotowań i analizy wszelkich ważnych aspektów.

Ważne są wymiary schodów. Powinny mieć należycie wyważoną wysokość oraz szerokość. Dobrą(ym) praktyką jest dopasowanie ich do wzrostu mieszkańców domu. Wyższe osoby wymagają szerszych stopni.

Trzeba też wziąć pod uwagę z jakiego materiału zbudowana jest baza. Ludzie z branży twierdzą, że najbezpieczniejsze są schody żelbetowe. Uznaje się je też za najbardziej funkcjonalne. Można je przerabiać według indywidualnych upodobań.

Schody bezapelacyjnie muszą być bezpiecznie. Wobec tego niezbędny(a) jest montaż poręczy. Zabezpieczają one przed upadkiem. Bywa, że maluchy lub osoby starsze mają problemy w korzystaniu ze schodów. Poza barierami warto zatem pomyśleć o dołożeniu dywaników bądź mat antypoślizgowych. Bezpieczeństwa nigdy dosyć.

Co przyda nam się podczas wymiany stopni?

Kiedy już zostanie podjęta decyzja o wymianie stopni i o tym jak będą w przyszłości prezentować się schody, czas na zebranie przydatnych materiałów.

Proces ten rozpoczyna się od wyboru typu obicia schodów. W sklepach jest szeroki wybór produktów. Trzeba wybrać te, które najbardziej nam pasują.

Popularnym materiałem jest drewno. Dobrze oczyszczone i przygotowane wygląda naprawdę elegancko. Jeśli będzie w należyty sposób zabezpieczone może spełniać swoją rolę latami. Trzeba wspomnieć, że deski sosnowe lub dębowe nigdy nie będą w stu procentach jednolite. Będzie to rzutować na ogólny wygląd schodów. Jest to sprawa gustu domowników.

Jeśli naszym celem jest uzyskać wrażenie jednolitości, wtedy warto postawić na w panele. Są to elementy, które z powodzeniem można ulokować we wszystkich {typach(ów)|rodzajach(ów)|stylach(ów) aranżacji. Potencjalne braki, które pojawią się na panelach stosunkowo łatwo naprawić. Czasem wystarcza wymiana jednego elementu, aby doprowadzić schody do ładu. Co więcej panele łatwiej jest utrzymać w czystości. Nie wymagają też impregnacji.

Oprócz tego, do montażu potrzebny jest zestaw narzędzi i dobry klej. Mimo, że impregnacja nie zawsze jest konieczna, warto ją uskuteczniać. Czas poświęcony na tą aktywność się opłaci – schody dłużej będą wyglądać jak nowe.

Decydując o rodzaju obicia schodów, niegłupim pomysłem jest zapoznanie się z ofertą miejscowych producentów. Często można spotkać drewno w korzystnej cenie. Takie, rzemieślniczo cięte drewno fantastycznie dekoruje schody. Elbląg jest tutaj dobrym przykładem. Lokalne tartaki słyną ze swojej solidności. Tamtejsze drewno charakteryzuje się wytrzymałością i kojącym leśnym zapachem.  

Tagi: