Okna – najciekawsze informacje

22 maja 2022 by Brak komentarzy

Okna są dla większości osób oczywistym przedmiotem i zupełnie nie jesteśmy zainteresowani jaką mają historię albo to jaką funkcję mogą spełniać. Ważna dla nas jest ich szczelność i funkcja dekoracyjna. Ale czy macie świadomość od kiedy w dziurach w ścianie są szyby? Albo czego jeszcze można oczekiwać od okien oprócz przepuszczania promieni słonecznych do domu? Mało kto jest zainteresowany ciekawymi informacjami o oknach i szybach, a zdecydowanie jest to temat warty uwagi.

Czy wiesz, że szkło ma około 5000 lat?

Szkło zostało wynalezione około 5 tysięcy lat temu, jednak wtedy produkowane było bardzo przypadkowo. Nasi przodkowie nie widzieli potencjału szkła i tworzyli z niego ozdoby, które miały losowy kolor i nie przechodziło przez nie światło. Dopiero jakiś czas później zobaczono, że można z niego tworzyć taki kształt, jaki tylko się chce. Dzięki temu zaczęto robić szklane naczynia.

Czy wiesz, że zanim zaczęto tworzyć szklane szyby, domy w większości nie miały w ogóle otworów okiennych? Wszystko dlatego, że nie było żadnego innego materiału, który można było zastosować do chronienia mieszkania przed zimą. Dopiero około 100 roku naszej ery rozpoczęto produkcję szkła okiennego. Oczywiście nie były to okna plastikowe albo okna drewniane, które znamy dzisiaj. Szkło nie było w pełni przezroczyste, ale można nazwać je mętnym. Dzięki temu do domów mogło wpadać niewiele światła. W Polsce szyby okienne pojawiły się na pewno XIII wieku, jednak to także nie były tego typu okna jakie mamy aktualnie. Pierwsze, podobne do dzisiejszych, szyby okienne zaczęto produkować w XIV wieku, ale masowo produkowane były dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Były to oczywiście szyby wstawione w drewniane ramy. Okna plastikowe zaczęły pojawiać się w sklepach dopiero w drugiej połowie XX wieku, a u nas stały się popularne w połowie lat 70 XX wieku.

Czy wiesz jakie są najciekawsze okna na świecie?

Prawdopodobnie każdy wie, że okna, które kupujemy do domu różnią się niezwykle od tych, które możemy podziwiać w świątyniach. To właśnie w kościołach zazwyczaj oglądamy kolorowe witraże, które są warte podziwiania. Właśnie z tego powodu to one są najsłynniejszymi oknami na świecie. Jednymi z najbardziej popularnych są witraże w Sagrada Familia w Barcelonie. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu nie często obserwujemy okna w takim rozmiarze i kolorze. Następnym miejscem z ciekawymi oknami jest Kaplica Dziękczynienia w Teksasie. Jest to budynek, w którym można oglądać można spiralę z okien, która pnie się aż do sufitu. Ciekawe okna bywają nie tylko w Kościołach. Idealnym tego dowodem jest Holenderski Instytut Dźwięku i Wizji, który składa się prawie w całości ze szklanych paneli. Każda szyba ma inną barwę i sprawia wrażenie ekranu telewizyjnego. Jeśli będziecie blisko Hilversum to obowiązkowo zobaczcie z bliska ten budynek! Kolejnym dowodem na to jak ciekawie można wykorzystać okno jest chińskie Akwarium w Parku Rozrywki w Zhuhai. W tym miejscu gigantyczna szyba została wstawiona między chodnikiem, a akwarium, które ma aż 49 milionów litrów i pływają w nim morskie stworzenia!

Czy wiesz co jeszcze można zobaczyć na oknie?

Zaczynamy już przyzwyczajać się do smart urządzeń w domu. Mamy możliwość zdalnie włączać odkurzacz, zapalać i gasić światło albo odsłaniać i zasłaniać rolety. Prawdopodobnie nie wiecie jednak, że na rynku pojawiły się już inteligentne okna. Jak działa SmartWindow? Mając tego typu okno możemy zminimalizować ilość ekranów w domu. To właśnie na szybie odpalamy film albo bajkę. Interesujące jest także to, że tego typu szybę łączy się z laptopem lub telefonem poprzez WiFi, Bluetooth, a nawet z USB. Ekran telewizora w inteligentnej szybie jest dotykowy i może niezwykle zadziwiać swoją użytecznością.

Post został napisany we współpracy z producentem okien drewnianych z Krakowa

Tagi: