Olejki eteryczne – jak je łączyć?

12 kwietnia 2022 by Brak komentarzy

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne są lotnymi związkami, pozyskiwanymi z wielu elementów roślin (wszystko zależy od tego, jaka to roślina). Stają się one coraz bardziej znane i z tego względu pojawiło się ich na rynku już bardzo wiele. Dla dużej części z nas są naturalnym źródłem odporności i zdrowia (zwłaszcza dla naszych górnych dróg oddechowych) a także najlepiej sprawdzają się w trakcie chwili relaksu (zwłaszcza dzięki właściwościom zapachowym). W ten sposób możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Jakie zalety przyniesie nam łączenie olejków eterycznych?

Jest dużo sposobów na łączenie olejków eterycznych ze sobą. W czym nam to pomoże? Poza walorami zapachowymi, jakie powinniśmy dostosować do osobistych preferencji, jest jeszcze jeden plus – wzmocnienie działania aromaterapii. Na taki efekt, możemy liczyć wtedy, kiedy zmieszamy między sobą oleje o bliźniaczych lub bardzo podobnych właściwościach. Dużo oczywiście zależy od tego, jaki efekt nas interesuje i na czym nam najbardziej zależy. Dokładne dobranie olejków do indywidualnych preferencji pozwoli nam czerpać garściami z dobroci, jakie mają w sobie. Możemy też nabyć zestawy olejków eterycznych.

W jaki sposób mieszać olejki eteryczne?

Zależy od tego, jaki efekt chcemy wydobyć z naszych olejków eterycznych na takim ich zmieszaniu powinniśmy się skupić. Przed połączeniem ze sobą różnorodnych olejków należy pamiętać o paru potrzebnych warunkach, dzięki którym będziemy mogli dobrze mieszać ze sobą różnorodne rodzaje olejków:

 • Najlepiej będzie, jeśli olejki będziemy łączyć w ich grupach gatunkowych; np. cytrusy z cytrusami).
 • Na początku swojej przygody z olejkami eterycznymi nie dajmy się porwać za bardzo – bezpieczniej będzie, jeśli zaczniemy od mniejszej liczby składników, np. od 1 do 5-6 olejków, tak, żeby nabrać wprawy w odpowiednim ich łączeniu.
 • Jeśli chcemy użytkowaćolejków w zakresie leczniczym nie zapomnijmy o tym, by dopasować je w taki sposób, by ich właściwości się nawzajem uzupełniały.
 • W momencie gdy chcemy uzyskać, bardziej trwały i różnorodny zapach nie zapominajmy o łączeniu olejków w taki sposób, by pasowały do siebie pod względem trwałości – bardzo dobrze jest łączyć olejki o krótkim okresie utrzymywania z tymi, które utrzymują się dłużej.

Skuteczne sposoby łączenia olejków eterycznych

Dużo osóbmyśli, które olejki eteryczne perfekcyjnie się ze sobą łączą. Skupmy się, więc na najbardziej popularnych, szanowanych oraz działających połączeniach. Są to:

 • Cyprys – bergamota + drewno cedrowe + cytryna + jałowiec + kardamon + lawenda, majeranek + mandarynka + pomarańcza,
 • Lawenda – bazylia + bergamotka + cedr + cyprys + cytryna + eukaliptus + grejpfrut, drzewo herbaciane + kardamon + trawa cytrynowa + limeta + majeranek + mięta pieprzowa + kwiat pomarańczy oraz sama pomarańcza.
 • Limeta – bazylia + olejki cytrusowe + gałka muszkatołowa + lawenda + kwiat pomarańczy.
 • Mandarynka – bergamota i inne olejki cytrusowe + cynamon + gałka muszkatołowa + jałowiec + lawenda + geranium + szałwia muszkatołowa.
 • Melisa – olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + majeranek + geranium + rozmaryn + róża + rumianek + tymianek.
 • Różane drzewo – wszystkie olejki cytrusowe + jaśmin + lawenda + paczuli + kwiat pomarańczy + róża + sandałowiec.
 • Rumianek – bazylia + bergamotka + jaśmin + lawenda + majeranek + róża + szałwia muszkatołowa.
 • Sandałowiec – bergamota + cedr, jaśmin + lawenda, paczuli + drzewo różane.
 • Sosna – cedr + cytryna + eukaliptus + drzewo herbaciane + jałowiec, lawenda + mięta pieprzowa + rozmaryn.

Wszystkie z wyżej pokazanych połączeń jest znane oraz rekomendowane.Powinniśmy dopasować aromaty oraz wszelkie mieszaniny do osobistych upodobań. To pozwoli nam odczuć najwięcej przyjemności oraz plusy korzystania z olejków eterycznych. Nie zapomnijmy, że najważniejsza w czasie kupna i mieszania olejków jest osobista przyjemność.