Plusy zainstalowania pompy ciepła

27 września 2022 by Brak komentarzy

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo wiele mówi się o tematach ekologicznych i przyjaznych dla środowiska naturalnego możliwościach. Często mamy do czynienia z opakowaniami, które trafią do recyklingu, ograniczeniami, dotyczącymi używania plastiku. Do tego dokładamy jeszcze takie urządzenia jak instalacje fotowoltaiczne oraz elektrownie wodne i wiatrowe. Wszystkie te rozwiązania mają pomóc matce naturze i doprowadzić do tego, żeby intensywniej wykorzystywać dobrodziejstwa natury, zamiast produkować coraz więcej szkodliwych czynników. Pompy ciepła rokrocznie stają się coraz popularniejsze. Jakie są plusy z ich posiadania?

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które do funkcjonowania wykorzystuje duży potencjał matki natury. Najczęstszym źródłem mocy dla pom ciepła stają się wody gruntowe, sam grunt jak również powietrze. Takowa instalacja składa się z dwóch elementów – górnego i dolnego, a jej działanie polega właśnie na przepompowywaniu z dolnego źródła energii do górnego. Na rynku dostępne są różne warianty tych urządzeń:

Wszystkie z tych rozwiązań charakteryzuje się innym źródłem ciepła dolnego. W zależności od tego, w którym regionie zamieszkujemy i jakie są nasze oczekiwania dotyczące temperatury, taki rodzaj pompy powinniśmy wybrać.

Korzyści z posiadania pompy ciepła.

Wyposażenie domu w pompę ciepła ma wiele zalet, które powinien znać każdy, kogo interesuje kupno takiego rozwiązania. Najlepsze przykłady:

  • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska, dzięki niej w stu procentach korzystamy z tego, co dała nam natura – powietrze i woda. Co za ty idzie – nie niszczymy planety.
  • Oszczędność – budując albo remontując dom musimy być przygotowani na duże koszty na wszystkich etapach budowy. Decydując się na pompę ciepła, jesteśmy pewni, iż zainwestowane pieniądze zaprocentują w późniejszym czasie. W pierwszej kolejności dlatego, że pompy ciepła wytrzymują około 30 lat, a po drugie – nie trzeba martwić się już kupnem opału. Stanowi to duże odciążenie budżetu, gdyż nowe reguły UE mówiące o emisji gazów, już niedługo wykluczą różne typy opału.
  • Pełne bezpieczeństwo dla nas i naszych bliskich – pompy ciepła są w pełni bezpieczne. Nie nie ma zagrożenia wybuchu, tak jak w przypadku źródeł ciepła, napędzanymi paliwami stałymi.
  • Pompy ciepła są małe, dzięki temu zajmują mniejszą powierzchnię i są niezwykle proste w montażu – nie musimy się zatem martwić kolejnymi kosztami, które pokryją przygotowanie osobnego pomieszczenia – sprawdzi się w tej roli jakiekolwiek pomieszczenie gospodarcze.