Pompa ciepła – jak otrzymać dofinansowanie w województwie pomorskim?

20 czerwca 2022 by Brak komentarzy

Ze względu na ciągle pogarszający się stan środowiska naturalnego powstają coraz nowsze technologie jeśli chodzi o ogrzewanie budynków. Coraz więcej osób podejmuje decyzję o zastąpieniu zwykłych „kopciuchów” opalanych węglem na inne, bardziej przyjazne dla środowiska rozwiązania. Takim przykładem jest pompa ciepła, która pobiera aż 75% mocy ze środowiska i jest to na pewno ekologiczne źródło ciepła. To urządzenie służy nie tylko do ogrzewania nieruchomości, ale także do podgrzewania wody. 

Źródło: pompy ciepła pomorskie

Jak funkcjonuje pompa ciepła? Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

Pompa ciepła jest mechanizmem grzewczym, którego zastosowanie jest takie samo jak w pozostałych sposobach ogrzewania budynków – źródło grzewcze ociepla wodę, która później jest rozprowadzana po instalacji oddając ciepło, a tym samym ogrzewając budynek. Różni się ona tym, że w przypadku kotłów lub pieców węglowych paliwo kopalniane jest spalane tym samym oddając energię cieplną. Pompa natomiast pobiera energię ze środowiska naturalnego i w niewielkim stopniu używa do tego pądu. Pompa w zależności od typu może pobierać moc z  powietrza, gruntu lub wód podziemnych. Pompa ciepła jest niemal zupełnie bezobsługowa co jest niewątpliwą zaletą. Nie trzeba jak w przypadku pieców węglowych regularnego dokładania paliwa. Wiele osób decyduje się na tego typu źródło ciepła, gdyż pompa ciepła jest urządzeniem przy którym użytkownik nie ponosi zbyt wielkich kosztów eksploatacyjnych. Co więcej co roku koszt takiego urządzenia jest coraz niższa, co więcej można starać się o dofinansowania na zakup pompy. Następną korzyścią takiej pompy jest to, że nie musimy mieć dodatkowego miejsca na składowanie paliwa. Nie trzeba mieć nawet komina. Najpopularniejsze są pompy, które czerpią moc z powietrza. Mogą one działać bezproblemowo nawet przy temperaturze tak niskiej jak -28°C.

Jakie są typy pomp ciepła

Każde rodzaje pomp ciepła nieco różnią się od siebie sposobem działania, a także źródłem energii. Wyróżniamy kilka następujących odmian pomp:

  • Pompy ciepła typu powietrze-woda – jest to na pewno najpopularniejszy rodzaj pompy. Jej źródłem mocy jest powietrze. W przypadku tej pompy montaż jest niezwykle prosty, niestety minusem jest to, że znacznie gorzej działa przy dużym spadku temperatur na zewnątrz. 
  • Pompy ciepła typu woda – woda – źródłem mocy tej pompy jest woda gruntowa. {Potrzebne jest wykonanie|Wymaga to wykonania| studni czerpnej, a także zrzutowej. Niestety, dodatkowym problemem w tym przypadku jest uzyskanie dodatkowych zezwoleń wodnoprawnych. 
  • Pompy ciepła gruntowe – tutaj źródłem zasilania jest ciepło pochodzące z ziemi. Tego typu pompy wyposażone są w kolektory, czyli sondy. W zależności od sposobu działania mogą one być poziome albo pionowe. W sondzie znajduje się roztwór nie zamarzający w ujemnych temperaturach. Pozyskuje on ciepło z wnętrza ziemi, aby następnie przesłać je do urządzenia. Niestety, takie pompy są dosyć drogie i trudne w instalacji. Natomiast ich główną korzyścią jest to, że sprawnie funkcjonują nawet w wyjątkowo niskich temperaturach. 

Dofinansowania pomp ciepła – województwo pomorskie

Pompy ciepła są z całą pewnością przyjaznym dla środowiska źródłem ciepła, nie przyczyniającym się do zanieczyszczenia środowiska. Z tego powodu w całej Polsce powstało wiele programów oferujących dotacje do ekologicznych źródeł ciepła. Wielkość dofinansowania, oraz warunki jego przyznania zależą od poszczególnych gmin, lub województw. W województwie pomorskim prowadzony jest program „Czyste powietrze”, za którego realizację odpowiedzialny jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOSiGW). Głównym zadaniem tego programu jest dofinansowywanie źródeł ciepła przyjaznych dla środowiska, w tym także pomp ciepła.
Oprócz dofinansowań do nowo wybudowanych budynków, program zapewnia także pomoc finansową w sytuacji wymiany starych, nie ekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim obowiązuje limit dochodu. Pierwsza grupa beneficjentów to osoby fizyczne, będące właścicielami albo współwłaścicielami domu o dochodzie rocznym nie przekraczającym 100 tysięcy złotych, druga grupa z kolei dotyczy osób w zamieszkujących gospodarstwo wieloosobowe, których miesięczny dochód nie jest wyższy niż 1960 złotych. Do tej pory można było otrzymać jedynie pożyczkę na montaż pompy ciepła, najnowsza wersja programu obejmuje także dofinansowania.
Pompy ciepła oraz fotowoltaika otrzymały najwyższe możliwe dotacje w tym programie. Beneficjenci o niewielkich dochodach mogą uzyskać nawet 37 tysięcy dotacji na zmianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu.  Oczywiście przed wypełnieniem wniosku warto zapoznać się z zasadami przyznawania pomocy finansowej w swoim regionie. Każdy program dysponuje określoną pulą pieniędzy, która stosunkowo szybko się kończy, gdyż zainteresowanie jest duże. Zmiana sposobu ogrzewania może bardzo korzystnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego, dlatego naprawdę warto się tym zainteresować.