Profesjonalny sklep ogrodniczy – jak znaleźć najlepszy?

28 stycznia 2022 by Brak komentarzy

Obecnie niemal w każdym domu można spotkać rośliny. Nadają one wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Jednakże, aby móc się nimi zachwycać przez długie lata, warto nie tylko zagwarantować im właściwe warunki, ale również zadbać o to, aby sadzonki które kupujemy były dobrej jakości ze sprawdzonego źródła. Kiedyś chcąc zakupić sadzonkę czy to do domu, czy do ogrodu, można było szukać je w centrach ogrodowych, na ryneczkach czy też można było odkupić od osoby prywatnej. Gdzie obecnie warto znaleźć rośliny? Są one dostępne prawie wszędzie: w internecie, w marketach budowlanych, a nawet ogólnospożywczych, w szkółkach roślin. Często wybierając się na codzienne zakupy można zaopatrzyć się w nietypowe gatunki. Gdzie wyposażyć się w najpiękniejsze rośliny do domu i ogrodu? Czy w marketach jest urozmaicony wybór roślin i czy opłaca się tam kupować? 

Na co zwrócić uwagę kupując sadzonki do domu i ogrodu?

Kupując rośliny należy patrzeć nie tylko na ich ogólny wygląd i cenę, ale również na jakość. Aby zdrowo rosły i zachwycały nas pięknym wyglądem, po przyniesieniu ze sklepu muszą się przyjąć w nowym miejscu. Przed wyborem warto mieć pewność, że kwiat nie jest chory, bądź nie ma pasożytów. Warto zwrócić także uwagę na to jak był nawadniany – jeśli ma zbyt mokre podłoże, istnieje duża szansa na to, że  korzenie zgniły i wtedy nie można go uratować. Z tego powodu niekiedy warto wydać więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że dany okaz będzie zdrowo się rozwijał przez wiele lat. Oczywiście niezwykle istotną sprawą jest to, gdzie takie sadzonki będziemy kupować. Czy sadzonki znalezione w markecie budowlanym będą tak samo odpowiednie, jak te z centrum ogrodniczego? Gdzie najkorzystniej kupować sadzonki?

Dlaczego opłaca się kupować rośliny w centrum ogrodniczym?

Zakup sadzonek w profesjonalnym centrum ogrodniczym zazwyczaj jest odpowiednim pomysłem. Oprócz zdrowych, nienagannej jakości roślin można tam liczyć na pomoc specjalistów. Na pewno dadzą wskazówki w kwestii doboru roślin, które będą pasowały do warunków, które jesteśmy w stanie im zapewnić. Ponadto, obsługa znająca się na roślinach potrafi o nie odpowiednio zadbać i w odpowiednim czasie potrafi wychwycić wszelkie niepokojące objawy. Takim przykładem jest sklep ogrodniczy w Olsztynie –  bardzo znany i ceniony. W Abies Ogrody można znaleźć zdrowe rośliny, oraz specjalistyczną poradę jak o nie dbać w domu. Ponadto można tam także skorzystać z profesjonalnego projektowania terenów zielonych, a następnie wybrać potrzebne, zdrowe okazy.

Rośliny doniczkowe – zakup w markecie

Teraz dużo marketów ma w swojej ofercie bardziej, bądź mniej urozmaicony asortyment roślin do domów i ogrodów. Kuszą one łatwą dostępnością, oraz stosunkowo niską ceną. Robiąc codzienne zakupy można przy okazji wybrać sobie jakąś sadzonkę. Trzeba zadać sobie pytanie – czy warto? Czy na pewno tego typu sklep jest nam w stanie zapewnić ładne i zdrowe okazy? Zazwyczaj takie rośliny pięknie prezentują się w sklepie, natomiast po pewnym czasie od zakupu zaczynają marnieć. Dlaczego tak się dzieje? Zazwyczaj przyczyną są nieodpowiednie warunki transportu z plantacji do marketu. Taka kilkugodzinna podróż w niskich temperaturach może znacząco skrócić żywotność tej sadzonki. Ponadto w marketach nie ma fachowego personelu, który wie jak dbać o rośliny. Zazwyczaj skutkiem nieprawidłowego przechowywania roślin są pasożyty, które przyczyniają się do tego że kwiat po kilku dniach w na sklepowych półkach marnieje. Ponadto warto być świadomym tego, że po dostarczeniu takiej rośliny do domu możemy przenieść szkodniki na nasze domowe okazy. Z tego powodu przed zakupem roślin w takich sklepach warto dokładnie się im przyjrzeć. 

Rośliny z internetu – wady i zalety

Kolejnym miejscem, które należy rozważyć wybierając rośliny jest internet.Teraz Obecnie dużo sklepów z roślinami ma w swojej ofercie wysyłkę swoich okazów do klientów. Na pewno zaletą jest to, że można w takim sklepie wyposażyć się w rzadko spotykane gatunki. Oczywiście należy liczyć się z tym, że tak zakupione sadzonki po dotarciu do naszego domu obumrą, gdyż zaszkodzi im transport. Z tego powodu warto znaleźć odpowiednie sklepy internetowe z roślinami, które mają doświadczenie w odpowiednim pakowaniu roślin, tak, aby jak najmniej uszkodzić roślinę.