Propozycje na dekorację wnętrz z roletami rzymskimi

17 lutego 2022 by Brak komentarzy

Świeży posiadacz domu lub mieszkania prędzej czy później styka się z zasadniczym kłopotem – jak udekorować przestrzeń okienną? Wybór na rynku jest duży – od zwykłych firan, poprzez rolety przeciwsłoneczne, żaluzje, aż po rolety rzymskie w Warszawie. Oczywiście tego typu aranżacja okienna musi pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale także osłaniać wnętrze przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, czy ciekawskim okiem przechodniów. Każda z propozycji dostępnych w sprzedaży ma swoje minusy i plusy. Dobór odpowiedniej zależy od wykończenia wnętrz, rozmiaru okna, zasobności portfela. Jednym z najczęściej kupowanych rozwiązań jest roleta rzymska, która wytwarzana jest w wielu różnych wersjach, a co za tym idzie jest wszechstronna i sprawdzi się prawie wszędzie. Nawet do kuchni i łazienki. Jakie są minusy i plusy rolety rzymskiej? Jak znaleźć najlepsze rozwiązanie do naszego domu? Gdzie można kupić roletę rzymską?

Czym jest roleta rzymska?

Roleta rzymska jest ozdobą okienną bardzo często kupowaną przez posiadaczy domów oraz mieszkań. Jednoczy ona w sobie przytulność firan i funkcjonalność rolet przeciwsłonecznych. To, co ją charakteryzuje, to piękne marszczenia, które tworzą się podnosząc roletę do góry. Jest to niezwykle ciekawy element aranżacyjny. Rolety rzymskie dostępne są na rynku w kilku opcjach kolorystycznych, czy wielu odmianach tkanin. Zależnie od surowca z jakiego są zrobione, pełnią głównie funkcję ozdobną, bądź zaciemniającą. Rolety rzymskie można znaleźć gotowe, lub wyprodukowane na wymiar, dzięki czemu można je dobrać prawie do każdego okna.

Jakie są minusy i zalety rolet rzymskich?

Dzięki swojej różnorodności, rolety rzymskie stały się bardzo popularne, pomimo tego jak każde rozwiązanie mają zarówno wady jak i plusy. Do ich najistotniejszych plusów należą przede wszystkim piękne walory dekoracyjne dzięki niezwykłym marszczeniom powstającym podczas podciągania rolety. Co więcej można tu też wymienić dopasowanie niemal do każdego rodzaju pomieszczenia – to dzięki dużemu wyborowi tkanin, oraz kolorystyki. Bezdyskusyjną zaletą jest możliwość ich prostego czyszczenia. Wystarczy je zdjąć i włożyć do pralki, czego nie można zrobić ze zwykłymi roletami. Tak wiele plusów, sprawia, że można nimi przyozdobić każde pomieszczenie. Jak widać ten rodzaj rolet posiada dużo zalet, a jakie są jego minusy? Przede wszystkim cena. Rolety rzymskie, szczególnie te robione na zamówienie w Warszawie nie należą do najtańszych rozwiązań. Co więcej rolety rzymskie przez swoje wyjątkowe marszczenia bardzo łatwo się brudzą, a po ich upraniu mogą pojawić się nieestetyczne zagniecenia. Rolety rzymskie najlepiej wyglądają się na niezbyt szerokich oknach. Na tych bardzo szerokich, mogą nie być już tak efektowne. Przed dopasowaniem dekoracji okiennej dobrze prezentującej się w naszym wnętrzu na pewno warto rozważyć wszystkie wady i zalety, i dopasować takie, które będzie dla nas najkorzystniejsze.

Do jakich pomieszczeń najlepiej pasują rolety rzymskie

Rolety rzymskie są bardzo uniwersalne i bardzo dobrze sprawdzą się jako dekoracja wnętrz w domach, jak i biurach. Urozmaicony wybór kolorów sprawia, że mogą nadać wnętrzu elegancji, jak i sprawić, że będzie ono bardziej przytulne. Rolety rzymskie są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią klasyczne firanki, ale także dla tych, które nie przepadają za zwijanymi roletami. Mogą być pięknym uzupełnieniem wnętrz w stylu retro, nowoczesnych wnętrz skandynawskich, czy delikatnych pokoi dziecięcych. Doskonale sprawdzą się również w sypialni – trzeba jedynie dopasować materiał, który skutecznie zaciemnia. Rolety rzymskie mogą także imitować zwykłą firankę – trzeba wybrać właściwy materiał.

Gdzie kupić rolety rzymskie?

Rolety rzymskie są dostępne zarówno gotowe – dla typowych okien, jak i na zamówienie – dla niestandardowych rozwiązań. W przypadku rolet szytych na zamówienie wybór tkanin jest zdecydowanie większy, aczkolwiek należy liczyć się także z większą ceną. Istotne, żeby rozmiar był dobrze dopasowany do okna – nawet najładniejsza roleta rzymska nie będzie wyglądać ładnie, jeżeli będzie za krótka lub za długa. Kiedy gotowe rolety nie pasują do naszego okna, nie należy oszczędzać – z pewnością lepiej kupić roletę szytą na zamówienie.