Przewód gazowy – co ile czasu trzeba go wymieniać?

16 września 2022 by Brak komentarzy

Gaz jest dosyć popularnym źródłem energii. Używa się go do ocieplania domów, napędzania pojazdów czy w kuchni podczas gotowania.

Oprócz tego gaz jest substancją łatwopalną, w związku z tym niezbędne jest prawidłowe obchodzenie się z nim. Odpowiedni montaż przewodów gazowych wpływa na efektywność całego systemu i zapewnia bezpieczeństwo.

Przewody gazowe LPG muszą być także regularnie konserwowane i poddawane przeglądom. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie elementy układanki – membrana gazowa, filtr do butli gazowej – działają prawidłowo i nie stanowią zagrożenia.

Instalacja gazowa – jak zrobić to dobrze?

Energia płynąca z gazu jest często wybierana głównie ze względu na swoją cenę. Z drugiej strony, co pewien czas słychać o usterkach tychże instalacji, co czasem niesie śmiertelne konsekwencje. Wypadki z udziałem gazu przeważnie mają wspólną przyczynę – przestarzałe lub źle zainstalowane elementy.

By instalacja gazowa mogła realizować swoją funkcję, a przy tym być bezpieczna konieczne jest przyłączenie wszystkich przewodów i węży. Tego rodzaju instalacja składa się z licznych elementów – kluczowe jest właściwe podłączenie ich wszystkich.

Dzięki dobrze wykonanej pracy możliwe jest zsynchronizowanie kolektorów dolotowych z przewodami gazowymi, a tych z listwami wtryskowymi. Odpowiednie przejście przez ten proces gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale też realnie wpływa na pobór energii, a co za tym idzie na wysokość rachunków za gaz.

Wobec tego najlepiej jest zatrudnić fachowca, który świetnie odnajduje się w świecie jakim są przewody gazowe, membrana gazowa czy filtry do butli gazowej.

Instalacja gazowa i jej elementy

Jak zaznaczono wyżej, instalacja gazowa to kwestia wymagająca specjalistycznej wiedzy i zachowania wszelkich środków ostrożności. Kiedy interesuje nas pobór i korzystanie z gazu w domowych warunkach konieczne jest załatwienie wymaganych formalności.

Aby móc korzystać z instalacji gazowej potrzebne jest złożenie wniosku o zezwolenie. Do takowego pisma składanego w odpowiednim urzędzie należy załączyć szereg dokumentów i opinii. Są to m.in. akt notarialny potwierdzający własność domu, projekt instalacji oraz opinia kominiarska.

Po zakończeniu tego etapu można zamówić ekipę, która zorganizuje wszystkie elementy i sprawnie zamontuje gaz. Instalacja gazowa składa się z wielu podzespołów, do najważniejszych zaliczamy:

  • przewody gazowe – wielowartstwowe przewody, które prowadzą gaz do medium. Łączą butle z gazem z urządzeniami, które umożliwają bezpośrednie go użytkowanie. Wedle zaleceń producentamuszą być wymieniane co co kilka lat.
  • membrana gazowa – elastyczny element instalacji, który pozwala zachować należyte ciśnienie w przewodach, a także oddzielić szkodliwe związku chemiczne.
  • filtr do butli gazowej – dzięki funkcjonowaniu filtrów paliwo wpłynnej formie poddawany jest oczyszczaniu. Dzięki temu stopowane są groźne dla zdrowia substancje.

Oczywiście to jedynie kilka z elementów instalacji gazowych. Jest ich o wiele więcej i wszystkie są ważne.

Montaż lub wymiana instalacji gazowej? Nie rób tego w domu!

Stopień zaawansowania takich instalacji wymaga pracy zawodowców.

Warto zrobić rozeznanie wśród firm zajmujących się gazownictwem w okolicy. Niemal każda firma powinna bez problemu być w stanie pomóc zarówno przy kosztorysie, jak i przy finalnym montażu.