Szafy ze sklepu czy na wymiar?

14 kwietnia 2021 by Brak komentarzy

Nie można zaprzeczyć, że szafa to jeden z najważniejszych mebli, które muszą być w każdym domu. Z tego powodu warto zdecydować się na taką, która spełni wszystkie oczekiwania domowników. Szafa powinna być przede wszystkim użytkowa, ale także dobrze się prezentować i nie zajmować przesadnie wiele miejsca. Czy warto w związku z tym zdecydować się na gotowe szafy czy szafy na wymiar?

Nie możesz nic dobrać – zdecyduj się na szafy na wymiar

Nade wszystko ważnym czynnikiem, który znacznie wpłynie na ten wybór, jest wielkość pomieszczenia i jego znaki szczególne, na przykład skosy. Najbardziej niewdzięcznie jest w przypadku mniejszych pokoi – wtedy doskonale zdajemy sobie sprawę, że liczy się każdy centymetr kwadratowy. W związku z tym należy zaplanować nabycie szafy bardzo szczegółowo, aby później nie pluć sobie w brodę. Rzecz jasna można bez końca zwiedzać kolejne sklepy meblowe w poszukiwaniu czegoś, co spełni wszystkie twoje oczekiwania, ale w tym momencie na pomoc przychodzą szafy na wymiar.

Owszem, jest to wyjście nieco bardziej kosztowne od zwykłej szafy, ale szafy na wymiar cechują się tym, że można je wpasować w zasadzie w każde miejsce. Niezależnie od tego, jak Twoje mieszkanie jest małe, szafy na wymiar sprawią, że zaoszczędzisz niezwykle dużo miejsca i będziesz cieszyć się wygodą użytkowania oraz pełną funkcjonalnością tego mebla.

Dobry stolarz to postawa

Szafy na wymiar wymagają długich konsultacji ze stolarzem, który powinien nade wszystko na własne oczy zobaczyć i dokonać pomiarów miejsca, w którym chcemy umieścić szafę, a sam proces wytwarzania jej trwa niekiedy nawet parę tygodni. Pomimo to warto się tego podjąć i zapłacić trochę więcej, by cieszyć się dużą wygodą podczas codziennego użytkowania szafy na wymiar. Wielu specjalistów oferuje także bardzo ciekawy design proponowanych mebli. \

Szafy tworzone na wymiar są rewelacyjną metodą do nietypowych miejsc, małych pokoi, sypialni albo holu. W każdym pomieszczeniu, gdzie odczuwasz potrzebę całkowitego wykorzystania szczeliny powinieneś zaprojektować szafę na wymiar. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe jej zorganizowanie. Źle skomponowana szafa na wymiar może być problemem dla mieszkańców.

W sklepie Skamo – szafy na wymiar zlecisz wykonanie funcjonalnej szafy.

Kiedy zdecydować się na szafę na wymiar?

Szafa na wymiar sprawdzi się wszędzie tam, gdzie szczelina jest niestandardowych wymiarów. Dobrym przykładem będzie poddasze ze skosami albo miejsce pod schodami. Pomyśl o takim rodzaju szafy jeśli masz mało miejsca i chciałbyś postawić szafę na całą wysokość pokoju, tak aby maksymalnie zagospodarować wolne miejsce. Poza tym szafa zrobiona na wymiar jest doskonała do zagospodarowania wszelkiego rodzaju spiżarni albo garderoby. Zaplanuj ją także kiedy masz w lokalu jakąś wnękę. Z dużą dozą prawdopodobieństwa nie wykorzystasz jej jakoś inaczej, a będziesz mieć dużo nadmiarowego miejsca do chomikowania. W tego typu szafie dobrze się trzyma nie tylko ubrania i buty, ale również chemię gospodarczą, zapasy żywności oraz sprzęty takie jak deska do prasowania i mop.

O czym pamiętać projektując szafę na wymiar?

Szafę na wymiar możemy zaprojektować sami albo możemy zapłacić za to architektowi. Najłatwiej będzie zaplanować wstępny pomysł na kartce, ale istnieją również specjalne programy komputerowe, które pomogą Ci w zrobieniu planu Twojej szafy.

W zależności od pokoju, w jakim będziemy ją budować, ale także od tego, jakie produkty będziesz chciał w niej magazynować, szafa będzie mieć inny rozmiar.

W przypadku kiedy szafa ma stać w holu i chcesz w niej trzymać większe urządzenia, takie jak odkurzacz albo mop – zaplanuj ją głębszą, dodaj mniejszą ilość półek, ale zaprojektuj je większe. Jeżeli jednak będzie to szafa na wymiar znajdująca się w sypialni, w której będą ubrania – zastanów się nad drążkiem na wieszaki i niemałej ilości mniejszych półek. Pamiętaj, że w takiej szafie wszystko może być tak jak ty chcesz i nie musisz się stopować. Masz możliwość dodać tylko półki, albo uwzględnić też szuflady, w sklepach wyszukasz też wiele organizerów, które pomogą Ci mieć zawsze porządek.

Drzwi szafy na wymiar – jakie wybrać?

Na rynku mamy dostęp do drzwi przesuwnych, otwieranych, oraz składanych. Najczęściej spotykamy te przesuwne. Ich dużym plusem jest to, że nie zabierają przestrzeni po tym jak się otworzy szafę. Utrudniają jednak dostęp do wnętrza szafy, gdyż nie jesteśmy w stanie obejrzeć całości. Skrzydła otwierane nie mają takiego problemu, ale nie nadadzą się do małych pokoi. Ostatnią opcją są drzwi rozkładane, które zajmują bardzo mało przestrzeni, a dają dostęp do całej szafy na raz. Te skrzydła jednak potrafią się dość szybko popsuć.

Jak widzisz zaprojektowanie szafy na wymiar może być czasochłonne gdyż jest dużo elementów, o których należy pomyśleć. Jest to jednak super opcja tak samo do małych mieszkań, jak i dosyć przestronnych domów.

Tagi: