Szklane balustrady – zidentyfikuj ich pozytywne strony oraz wady

14 maja 2022 by Brak komentarzy

Balustrada to ważny element używany celem osłonięcia schodów, tarasu, balkonu. Te zrobione ze szkła jeszcze do niedawna były stosowane głównie w biurowcach, urzędach czy galeriach. W chwili obecnej balustrady szklane coraz częściej pojawiają się także w prywatnych lokalach, gdzie pozwalają na uzyskanie interesującego efektu. Balustrady szklane świetnie korespondują z przeróżnymi stylami architektonicznymi czy też aranżacjami wnętrz. Nie zasłaniają pięknych rozwiązań stylizacyjnych, zwiększają optycznie przestrzeń, a nadto są niezwykle wytrzymałe i bezpieczne. Mogą być tworzone z pochwytem drewnianym lub z aluminium. Ekstra obramowanie ozdobi surowe i zimne płyty a także podkreśli fragmenty jak elewacja, schody czy posadzka.

Co to jest szklana balustrada?

Balustrada szklana to nowoczesny składnik wykończenia wnętrz, skonstruowany ze szkła hartowanego. Możemy decydować się na spośród balustrad samonośnych, balustrad na szynie oraz skonstruowanych w stalowej ramie.

Balustrady samonośne będą stworzone od początku do końca z pasów szkła. Tego rodzaju rozwiązanie jest jednak kosztowne oraz wymaga zrealizowania kompleksowych robót budowlanych: balustradę montuje się na ogół bezpośrednio do sufitu z wykorzystaniem specjalnie dobranych łączników.

Balustrada na szynie jest to nieraz preferowana możliwość biorąc pod uwagę bezproblemowy sposób montowania oraz opcję wykończenia przy wykorzystaniu użyciu różnorodnych materiałów. Pośród komponentów wykończeniowych takich balustrad spotkamy barierki stworzone z drewna albo stali, co pozwala dopasować ich wygląd do wystroju wnętrza.

Kolejnym, chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem stało się wykorzystanie balustrad w stalowej ramie. Istnieje dużo wzorów, dzięki czemu będziemy mogli dostosować je do designu pomieszczenia, tarasu oraz balkonu. Stalowa rama wzmaga wytrzymałość balustrady na szkodliwe czynniki zewnętrzne. 

Balustrady szklane – dlaczego wskazane jest używać?

Balustrady szklane mają sporo pozytywnych stron jednocześnie w materii stylistyki, bezpieczeństwa, a także ergonomii. Dzięki takim szklanym balustradom każde pomieszczenie będzie prezentowało się na bardziej przestrzenne. Przezroczystość barierek daje możliwość dodatkowo na bardziej wartościowe oświetlenie wnętrz, nie hamując promieni słońca oraz światła sztucznego z lamp czy kinkietów. Odpowiednio dobrane szklane poręcze nadają wystrojowi nowoczesny wygląd, a szkło wpisuje się w praktycznie każdą stylistykę. Takie rozwiązanie pasuje do wnętrz wykończonych betonem, klinkierem, kamieniem, kaflami, a także współczesną tapetą ewentualnie ścianą pomalowaną na każdy kolor.

Balustrady szklane  w Warszawie to wyśmienite rozwiązanie do lokalu, biura czy też sklepu. Szkło jako materiał w architekturze, jest bardzo szlachetne. Przynosi na myśl surowość i luksus jednocześnie.

Balustrady szklane cechuje prostota oraz transparentność powierzchni, {dzięki czemu dostajemy gwarancję, iż taka poręcz nie hamuje padającego przez nią światła. Każde pomieszczenie natychmiast staje się bardziej rozjaśnione. Prowadzi to również do optycznego powiększenia przestrzeni i zmiany optyki planu widokowego. Dlatego barierki szklane rewelacyjnie sprawdzają się w domkach z widokiem na góry lub mieszkaniach z balkonami na wysokich piętrach domu. Z wykorzystaniem takiego rozwiązania na balkonie domu czy restauracji albo biura, zyskujemy dużo więcej widoku na las, miasto, ulicę czy park, niż przy użyciu standardowych poręczy.

Szklana poręcz jest delikatnym zespoleniem funkcjonalności i delikatności. Kolejną zaletą szklanych balustrad jest prostota w utrzymaniu. Trzeba tylko mieć na wyposażeniu płyn do szkła i szmatkę bądź ręcznik papierowy. Jedno przetarcie barierek powoduje wymycie ich do czysta i odzyskanie połysku nowości.

Balustrady szklane nie są jednakże bez wad. Po pierwsze, odstraszać może ich cena, która jest trochę większa niż w wypadku zwyczajnych balustrad szklanych. Bierze się ona z dobrej jakości materiału, gdyż hartowanie szkła wymusza ogromnych nakładów czasu a także pracy. Kolejną wadą jest fakt, że nietrudno na nich spostrzec wielorakiego rodzaju zabrudzenia. Co prawda, ich wyczyszczenie jest bezproblemowe, jednak może to przeszkadzać osobom uczulonym na tym punkcie. Ostatnią kwestią jest przejrzystość typowych paneli szklanych, a to może limitować intymność na balkonie bądź patio. 

Balustrady szklane Warszawa – jak zdecydować się na realizatora? 

Zanim postawimy na szklaną balustradę należałoby przyjrzeć się wytwórcom, aby zdecydować się na takiego, który zrealizuje wszelkie nasze wymagania. W Warszawie znajdziemy wielu wykonawców. Poszukując wykonawcy trzeba skupić uwagę na jakość proponowanych produktów, dbałość o szczegóły oraz posiadane wzornictwo.