Taras drewniany – na co zwrócić uwagę

12 maja 2022 by Brak komentarzy

Drewniany taras w Gdańsku może stanowić świetne przedłużenie mieszkania. Gustownie wykonany może służyć latami. Jest to wspaniałe miejsce do spędzania czasu w słoneczne dni. Można tam organizować grille i przyjęcia na wolnej przestrzeni. Może to być także miejsce dedykowane odpoczynku(owi). Miękki fotel, lektura i natura to połączenie, które lubi każdy bez wyjątków. Najpierw jednak należy poświęcić trochę pracy w aranżację tej przestrzeni. Jak to zrobić? Z jakich materiałów korzystać projektując taras drewniany?

Wady i zalety drewnianego tarasu

Taras drewniany praktycznie w każdym wypadku dodaje uroku naszym domom. bywa, że w czasie wiosenno-letnim staje się on w centrum życia rodzinnego. Wygodna(e) nawierzchnia, przestronność czynią to miejsce uszyte(ym) pod łapania(e) promieni słonecznych.

Ważne żeby mieć na uwadze, że równie ważne jest właściwe utrzymanie taras(u) drewniany(ego). Taka konstrukcja oprócz zalet posiada również minusy. Warto je rozważyć.

Wyjdźmy od zalet. Oprócz tego, że taki taras estetycznie wygląda, posiada on inne godne wspomnienia przymioty. Przede wszystkim jest on dosyć łatwy w instalacji. Można użyć(cie) do jego budowy duże(ych) kawałki(ów) drewna. Sprawia to, że może to być na prawdę szybki proces. Co więcej drewno utrzymuje odpowiednią(e) temperaturę. Nie jest zbyt gorące w lecie, ani za zimne w chłodniejsze dni. Jeśli w domu są małe dzieci, to istotną cechą jaką pełnić może taras jest amortyzacja upadków. Minimalizuje tym samym ryzyko urazu u dziecka.

Natomiast podstawowym zarzutem do tarasów drewnianych jest konieczność ich konserwacji. Co jakiś czas właściciel powinien zabezpieczać parkiet. Jest to tworzywo, który(e) wymaga środków grzybobójczych i utrzymujących je w przyzwoitym(ej) stanie. Oprócz tego drewno jest materiałem o najniższej trwałości jak na taras. Promienie słoneczne mogą powodować, że drewno łapią przebarwienia. Utrzymanie go w należytym porządku też wymaga pracy. Jeśli taras ma służyć przez długi czas warto go zadaszyć. Pozwoli to ochronić go przed zjawiskami atmosferycznymi. Są to jednak dodatkowe koszty, przeważnie niemałe.

Na czym się skupić montując taras drewniany

Żeby taras cieszył oko jak najdłużej, warto mieć na uwadze kilku ważnych reguł. Deski tarasowe muszą być ułożone pod należytym kątem. Trzeba je również uszczelnić. Wilgoć, która może potencjalnie zbierać się między panelami jest zabójcza dla tarasów.

Najistotniejszy jest wybór odpowiedniej jakości drewna – wytrzymałego i zdrowego. Fachowcy polecają deski z  dębu. Charakteryzuje je długowieczność, estetyka i rozsądna cena.

Zanim zaczniemy montaż tarasu trzeba przygotować drewno. Deski należy równo pociąć i oszlifować. Początkowa dawka środka impregnującego musi być założona przed startem prac. Potem już po zakończeniu prac drewno należy pielęgnować przynajmniej raz w roku.

Wpływ na żywotność tarasu drewnianego mają fundamenty. Fundamenty, na których będzie bazował taras muszą być wyraźnie odłączone od fundamentów domu. W odwrotnym wypadku może zostać zerwana izolacja termiczna domu. Dobrze jest tą czynność zlecić specjaliście, ponieważ jest to bardzo wrażliwy punkt. 

Jakich błędów nie powtarzać w trakcie budowy tarasu drewnianego

Źle wykonany taras ściąga na posiadacza dodatkowe koszty i kłopoty. Dobrze jest przed budową poznać zagadnienie. Pozwala to wyciągnąć morał z błędów innych. 

Należy więc przykładać dużą uwagę na zespół odciągający wodę. Innymi słowy trzeba zadbać o dane(y) spad w stronę budynku. Upewnij się też czy deski są należycie uszczelnione – tak aby nie wpadała między nie wilgoć. Taras drewniany zawsze musi być dostosowany do poziomu nasłonecznienia. Jeśli nie będzie, taras szybciej ulegnie zniszczeniu. Projektując taras weźmy pod uwagę nasze i domowników nawyki. Oszczędzi to czasu i kosztów związanych z ewentualnymi poprawkami.

Jeśli nie ufamy naszych(m) zdolności(om) warto zamówić firmę. Dla specjalistów budowa tarasu to szybka i przyjemna robota. Ty dzięki temu zyskujesz pewność, że wszystko będzie jak trzeba.