W jaki sposób troszczyć się o oczko wodneoraz rybki stawowe o każdej porze roku?

6 lutego 2022 by Brak komentarzy

Jesteś posiadaczem oczka wodnego? Czy może zastanawiasz się nad jego założeniem? W artykule doradzamyczym się kierować planując oczko wodne i jak o nie dbać przez okrągły rok. Dowiesz się też jak wybrać rybki oraz która karma dla ryb stawowych będzie dobra.

Jak rozplanować stworzenie stawu?

Budowanie przydomowych oczek wodnych staje się coraz bardziej modne. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest przepięknym elementem ozdobnym w ogrodzie, wpływa też na pozytywne samopoczucie, szczególnie w okresie latem. Aby dobrze zorganizować budowę przydomowego stawu należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

 • powierzchnia oczka wodnego –  do zbudowania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie trzeba pozwolenia.
 • głębokość – staw powinno posiadać co najmniej 45 cm głębokości, gdy planujesz trzymać tam rybki, najmniejsza głębokość to mniej więcej 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być zlokalizowane blisko miejsca w którym z przyjemnością odpoczywasz. Pamiętaj by nie tworzyć go blisko drzew pokrytych liśćmi (jesienią opadające liście będą pokrywać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne posiada dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, zbyt duże nasłonecznienie przyspiesza rozrost glonów w stawie.
 • funkcja (np. zastanów się czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (należy sprawdzić jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Czym jest dbanie o staw w ciągu całego roku

PosiadającMając oczko wodne, trzeba o nie dbać by cieszyło latami. Czym jest pielęgnacja, względem pór roku?

 • lato – w tym czasie trzeba zadbać najpierw o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych między roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zadbać o prawidłową ilość ryb abyuniknąć przerybienia. W lecie ryby żerują bardzo intensywnie, często są też przekarmianie. Powyższe rzeczymają wpływ na błyskawicznenasycenie wody niepotrzebnymi produktami przemiany materii, zaburza to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze mają w takim wypadku niełatwe zadania by przetworzyć taki nadmiar związków (głównie azotowych) i nie dopuścić do pogorszenia stanu wody w stawie. Jeśli rozważasz korzystanie z filtra trzebawłączyć go już wiosną, w innym wypadkukonsekwencje tego będą już latem (np. zielona woda) i trudno będzie z nimi walczyć.
 • jesień – po sezonie trzeba szczególnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być pasza dla ryb w oczkach wodnych? W tym okresie sprawdzą się kaloryczne granulaty witaminizowane. Zwierzęta należ karmić regularnie i treściwie, aby wzmocnić je przed  ciężkim okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać też o codziennym oczyszczaniu oczka z opadłych liści drzew, by zapobiec procesom gnilnym.Pod koniec jesieni, należy też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z powierzchni oczka. Należy wyczyścić wszelkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą konieczne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, gdy w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki należy odłowić i przenieść do zastępczego akwarium.
 • zima – rybki przebywające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki miały kontakt ze środowiskiem atmosferycznym. Funkcję tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,zostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb które zostały w oczku na zimę w oczku wodnym należy zostawićteż włączoną pompę.
 • wiosna –  przydomowe oczka wodne, nie wyglądają atrakcyjnie po zimie. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie zakleić powstałe dziury. Kolejną sprawą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  paszy. Wskazane jest zająć się też przesadzaniem i obserwacją roślin wodnych, często wiosną wymagają one też nawożenia. Stosować w tym celu należy specjalnych nawozów do roślin wodnych, gdyż te do roślin ogrodowych mogą być niebezpieczne dla zwierząt. W stawie w którym zimowały ryby można częściowo  zmienić wodę i rozpocząć stopniowo żywić ryby,zaczynając od niewielkich ilości karmy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które zostały przeniesione na zimę, można umieścić na powrót w stawie gdy tylko ciepłota wody będzie podobna do tej ze zbiornika zastępczego.

Jak dobierać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi typami ryb utrzymywanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich pasz wymagają? Podpowiadamy:

 • karp japoński – wymagapaszz wysoką zawartością białka z zawartością spiruliny i ingrediencje wybarwiające.
 • karaś ozdobny – łatwa w hodowli ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej formie. Gdy zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, konieczny jestdodatek jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba zjadająca wszystko. Uwielbia paszeunoszące sięnatafli wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Lubi  pokarm pochodzenia zwierzęcego, opadający na dno. Chętnie podjada również paszę w formie pałeczek unoszących się na wodzie.

Warto wiedzieć,iż decydując się na trzymaniewyłącznie jednego gatunku ryb, można wybieraćdedykowanepasze dla rybek stawowych dedykowanedanemugatunkowi. Dzięki specjalnie przeznaczonym paszomoraz zapewnieniu wymaganych warunków pod konkretny gatunek ryb osiągnąć można spektakularneefektya także bardzo dobrą kondycję i wygląd rybzwierząt