W jaki sposób zbudowane są okulary?
W dzisiejszych czasach zdecydowanie więcej osób walczy na co dzień z problemami ze wzrokiem. Są osoby, które decydują się na tzw. kontakty druga grupa pozostaje przy tradycyjnym rozwiązaniu w postaci okularów. Decyzja dotycząca tego, co będziemy stosować codziennie jest kwestią indywidualną, jednak w większości sytuacji okuliści sugerują, aby mieć zapasową parę okularach, które są dopasowane do naszej wady, nawet jeśli na stałe korzystamy z soczewek kontaktowych. Z czego zatem składają się okulary?
Budowa okularów
Dużo osób uważa, iż okulary składają się z dwóch elementów: szkła a także oprawek. Nie jest to jednak taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. Okulary są zbudowane z:
- tarczy (okular) – można po prostu określić jest jako szkła
- nanośników – przez niektórych nazywane są “noskami” ponieważ ich kluczowym zadaniem jest utrzymywanie okularów na nosie, w niektórych modelach mogą być one regulowane
- zauszniki – są dwa, najczęściej zaokrąglone w dół, żeby prawidłowo trzymały się za uszami
-
mostek – czyli górna część oprawki, miejsce, w którym łączą się ze sobą dwie części oprawki
front oprawek – obudowa szkieł od strony zewnętrznej
Trzeba przywiązywać wagę do tego, w jaki sposób są zbudowane okulary, które chcemy nabyć. Jest to istotne z kilku powodów, zwłaszcza optycznych – odległość soczewki od oka, czy samo umiejscowienie okularów na nosie.
Jakie kryteria wziąć pod uwagę w trakcie doboru okularów?
Najistotniejszym elementem jest oczywiście nasz wzrok i to, żeby po prostu jak najlepiej widzieć. Dla niektórych będzie to kwestia priorytetowa, jednak nie ma nic złego w tym, iż są osoby, stawiające na równi z funkcjonalnością także wygląd – swój i oprawek. Pobudki będą rozmaite, ważne jednak, aby nie zapomnieć o tym, że okulary muszą być dobrze dopasowane, do wady jaką posiadamy.
W jaki sposób poprawnie dopasować okulary?
Okulary muszą być przystosowane do właściciela pod każdym względem. Istotne jest, aby okular był w odpowiedniej odległości od gałki ocznej, tak żeby, nie powodować pogorszenia się wzroku – w tym aspekcie kluczowe jest prawidłowe określenie cylindra, sfery oraz osi. W każdym z tych procesów pomoże nam profesjonalny okulista, który doradzi i odpowiednio dopasuje okulary do wady wzroku. Znalezienie dobrego lekarza w większych polskich miastach jak np. Koszalin, Toruń czy Katowice jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak pamiętać, aby przed wizytą sprawdzić w internecie stronę miejsca, w którym chcemy kupić nowe okulary, tak, aby dobrze dobrać ofertę do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Źródło: Optyk Koszalin.