Wyposażenie placów zabaw – co jest niezbędne?

15 sierpnia 2022 by Brak komentarzy

Plac zabaw jest miejscem, które powinno być w pełni bezpieczne. Służy on do przede wszystkim aby spędzać na nim czas wolny przez najmłodszych. Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw z tego powodu są koniecznością.

Co cechuje place zabaw?

NIe da się ukryć, że plac zabaw to miejsce dla dzieci. Nawierzchni placu czy też jego wyposażenie jest szczegółowo zdefiniowane według specjalnych rozporządzeń. Na placu zabaw powinny znaleźć się:
sprzęty do zabawy dzieci;
ławki;
tablica;
śmietniki;
oświetlenie;
zieleń,
ogrodzenie.

Plac zabaw może być wewnętrzny ale także zewnętrzny. Zewnętrzny to taki który jest
na terenie parku, skweru bądź na osiedlu. Wewnętrzny plac zabaw natomiast może być w szkole czy przedszkolu. Pamiętaj również iż placem zabaw jest znajdująca się w budynku sala zabaw.

Plac zabaw a pozwolenie na budowę

Co to jest plac zabaw? Jest to zespół obiektów małej architektury. Przez co do jego wybudowania przede wszystkim potrzebne jest pozwolenie. Według prawa budowlanego obiekty małej architektury to nieduże obiekty, już w szczególności te które służą rekreacji i utrzymaniu porządku. Dodatkowo powinien on być wybudowany mając na uwadze okres użytkowania i przepisy. Podczas samego planowania placu zabaw, trzeba wziąć pod uwagę specyfikację terenu – ukształtowanie, położenie, zieleń oraz wiek użytkowników. Plac zabaw powinien mieścić się dziesięć metrów od drogi, koszy na śmieci i linii okien budynków mieszkalnych. Oprócz tego musi być dwadzieścia metrów od parkingów i torów kolejowych. Istotną kwestią jest też zgłoszenie budowy placu zabaw do miejscowego wydziału architektury.

Plac zabaw – jak trzeba go wyposażyć, aby był bezpieczny?

Gdy wybierasz urządzenia, które mają znajdować się na placu zabaw należy wziąć pod uwagę wiek jego użytkowników. Aby stworzyć bezpieczny plac zabaw, który ma przecież za zadania sprawiać radość oraz wykorzystywał możliwości najmłodszych dzieci należy posiadać wiedzę o przebiegu rozwoju dziecka. Jeśli plac ma przeznaczenie dla najmłodszych dzieci – powinny na nim znajdować się piaskownice, niskie podesty, huśtawki z zabezpieczeniem, zjeżdżalnie i koniki sprężynowe.